Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Reklama

100. rocznica Powstania Wielkopolskiego bez podziałów? „Spory polityczne nie powinny wpływać na to jak kształtują się uroczystości”

j
środa, 21.02.2018 r.
godz. 21.57
j | środa, 21.02.2018 r., godz. 21.57
100. rocznica Powstania Wielkopolskiego bez podziałów? „Spory polityczne nie powinny wpływać na to jak kształtują się uroczystości”

Do tej pory dwukrotnie asysty wojska na rocznicach wybuchu Powstania Wielkopolskiego zabrakło. Czy teraz się to zmieni? Politycy opozycji spekulują, że asysta na uroczystościach może się pojawić ze względu na zmiany personalne w ministerstwie. Obecnie na czele MON stoi Mariusz Błaszczak.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1028 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wracamy do sprawy obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak już wczoraj informowaliśmy według najnowszych informacji, do których dotarli dziennikarze Pulsu Dnia Telewizji WTK 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego może odbyć się z udziałem wojskowej asysty. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdza, że trwają "analizy" dotyczące udziału żołnierzy podczas poznańskich obchodów.

Do tej pory dwukrotnie asysty wojska zabrakło, bo według Urzędu Marszałkowskiego, były minister obrony narodowej zgodę uzależniał od oczytania apelu smoleńskiego. Lokalni politycy z opozycji spekulują, że być może zwrot w tej sprawie to efekt zmiany na stanowisku szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Antoniego Macierewicza na początku stycznia zastąpił Mariusz Błaszczak. Spory polityczne, trudne chwile, które są w polityce polskiej nie powinny wpływać na to jak kształtują się uroczystości – mówi Marek Sternalski, radny PO.

Zdaniem posła Bartłomieja Wróblewskiego - odpowiedzialność za brak żołnierzy na uroczystościach do tej pory, ponosi Marszałek województwa Marek Woźniak. Przekonywałbym marszałka Marka Woźniaka do unikania postaw konfrontacyjnych. Raczej szukania tego, co łączy, a nie co dzieli – mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Urząd Marszałkowski podtrzymuje, że jeśli Warszawa będzie forsować odczytanie apelu smoleńskiego - gospodarze w Wielkopolsce zrezygnują, jak w poprzednich latach z obecności żołnierzy. Cały czas mamy nadzieję, że uda się uzgodnić te stanowiska i w tym roku pod pomnikiem zobaczymy Wojskową Asystę Honorową – mówi Anna Jaworska, Urząd Marszałkowski.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama