Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Reklama

Tramwaje w Poznaniu jeżdżą coraz szybciej

j
wtorek, 20.02.2018 r.
godz. 22.30
j | wtorek, 20.02.2018 r., godz. 22.30
Tramwaje w Poznaniu jeżdżą coraz szybciej

Średnia prędkość, z jaką się poruszają to nieco ponad 20km/h. Przyczynił się do tego system ITS, który steruje ruchem w mieście. Fachowcy wskazują, że ma on jeszcze spore rezerwy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1024 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Średnia prędkość tramwajów w Poznaniu jest wyższa niż w Krakowie i Wrocławiu. Spory udział w upłynnieniu tego ruchu ma inteligentny system transportu, który zapewnia pierwszeństwo komunikacji miejskiej. Obecne władze miasta wskazują, że gdyby to one odpowiadały za przygotowanie systemu inteligentnego sterowania ruchem, to działałby on na głównych drogach całego miasta, a nie tak jak teraz - tylko w niektórych dzielnicach. Konstruowalibyśmy to zupełnie inaczej a nie dla ćwiartki Poznania tylko przede wszystkim dla systemów dróg głównych . Byłby on o wiele bardziej skuteczny – komentuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

ITS nie obejmuje całego miasta, a jedynie jego zachodnią część, pomiędzy ul. Dąbrowskiego i Głogowską. Koszt systemu wyniósł 83 mln zł. Kolejne miliony miasto wydaje na jego utrzymanie. Dr Andrzej Krych z Biura Inżynierii Transportu, system sterowania ruchem na Grunwaldzie, Jeżycach i Łazarzu ocenia jako niewykorzystany. To znaczy, że powinien działać na większej liczbie ulic w mieście. Natomiast architektura jest tak złożona i tak ułożona, że wystarczy niewiele już inwestować żeby te efekty pomnażać. Czyli jego potencjał jest ogromny a jego wykorzystanie oceniłbym tak na 40 -50 procent – mówi dr Krych.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama