Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0
Reklama

Dekomunizacja w Poznaniu za szybko? Tabliczki z nazwą ul. 23 Lutego zdjęto jeszcze przed wyrokiem sądu

j
wtorek, 20.02.2018 r.
godz. 21.45
j | wtorek, 20.02.2018 r., godz. 21.45
Dekomunizacja w Poznaniu za szybko? Tabliczki z nazwą ul. 23 Lutego zdjęto jeszcze przed wyrokiem sądu

Wyrok sądu w sprawie dekomunizacji poznańskich ulic jeszcze nie zapadł. Jak już wcześniej informowaliśmy mimo to tabliczki z nazwą ul. 23 Lutego zostały wczoraj zmienione.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1023 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Ulica formalnie nosi nazwę porucznik Janiny Lewandowskiej od grudnia ubiegłego roku zgodnie z zarządzeniem zastępczym wojewody. Miejscy radni mieli jednak wątpliwości czy należy zmieniać nazwę ulicy, która wielu kojarzy się z datą wyzwolenia Poznania. W związku z tym sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Mimo, że wyrok jeszcze nie zapadł, to wczoraj na ulicy pojawiły się już nowe tabliczki z nazwiskiem Janiny Lewandowskiej. Przed wydaniem wyroku przez sąd zmiany tabliczek myślę, że wprowadzają w błąd, trochę wprowadzają też zamętu. Kiedy mielibyśmy wyrok sądu wszystko byłoby jasne – mówi Łukasz Mikuła, radny PO.

Według radnych PiS zmiana tabliczek to nieuchronna konsekwencja decyzji wojewody, a to właśnie oczekiwanie na wyrok sądu mogłoby spowodować zamieszanie wśród mieszkańców. Naprawdę nie mamy informacji, kiedy taki wyrok może być w ogóle wiążący, kiesy zapadnie jakakolwiek decyzja wobec czego być może będziemy czekać jeszcze miesiąc, dwa a może pół roku czy rok – mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Miasto przekonuje, że zmianę oznakowania musiało przeprowadzić już teraz. Nowe nazwy ulic już obowiązują. Mieszkańcy są już meldowani zgodnie z tym nowym nazewnictwem. Żeby już nie wprowadzać większego zamieszania postanowiono, że jednak należy tabliczki wymienić zgodnie z zarządzeniem wojewody – tłumaczy Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Zdaniem urzędników wojewody jeśli sąd zdecyduje, że zmiana nie była konieczna, to ulica znów może nosić nazwę 23 Lutego. Myślę, iż pan wojewoda ponownie zmieniłby zarządzeniem zastępczym na podstawie przysługującego mu prawa tą nazwę ulicy zgodnie z opinią IPN-u – mówi Sławomir Król, dyrektor Biura Obsługi Informatyki, Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama