Reklama

Oferują seniorom "cudowne" masażery, garnki i lampy. Ogromna kara dla firmy z Poznania

fot. Andrzej Jakubczyk / freeimages.com
fot. Andrzej Jakubczyk / freeimages.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał też inne firmy z Wielkopolski. Chodzi o przedsiębiorstwa, które zapraszają seniorów na "bezpłatne badania" lub "wykłady", a w ich trakcie oferują np. suplementy diety czy urządzenia "lecznicze".

Jak przyznaje UOKiK, właśnie trwają starania o unormowanie rynku zakupów w trakcie takich prezentacji. Seniorzy są bowiem zapraszani na prezentacje z masażerami, lampami naświetlającymi, garnkami czy kosmetykami w roli głównej. - Zdarza się, że wprowadzeni w błąd konsumenci decydują się na niepotrzebny i zbyt drogi zakup, a potem mają problemy ze zwrotem lub reklamacją - wyjaśnia UOKiK.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Urząd właśnie wydał kilka decyzji i na 5 firm nałożył kary na łącznie 484 tysiące złotych. Największa kara została nałożona na firmę z Poznania Housefire (wcześniej Haufeuer) - 360 tysięcy złotych! 20 tysięcy kary musi zapłacić Aqua Med z Opalenicy, prawie 28 tysięcy złotych firma Carpe Diem Med z tego samego miasta. Kolejna firma z Opalenicy, PHU Exito, zobowiązała się, że usunie skutki naruszenia praw konsumentów.

"Ciekawą" metodą posługiwała się firma Aqua Med. W trakcie pokazów przedstawiciele firmy twierdzili, że oferowane przez nich maty były używane przez... Jana Pawła II. Tymczasem produkcja maty ruszyła po jego śmierci. Carpe Diem Med telefonicznie umawiało się natomiast z seniorem na "domową rehabilitację", która nie miała być połączona ze sprzedażą, a była.

Ukarana najwyższą karą firma Housefire m.in. wykorzystywała weksle in blanco w trakcie sprzedaży na raty z dopiskiem "zapłacę bez protestu za ten weksel własny in blanco na zlecenie..." (weksle mają być zwrócone klientom). Ta sama firma utrudniała również klientom zwrot towaru obciążając ich kosztami "uszkodzenia towaru lub opakowania".

UOKiK przestrzega seniorów przed uczestniczeniem w podobnych prezentacjach, a jeśli już się w nich uczestniczy - o podejmowanie rozsądnych, przemyślanych decyzji w sprawie ewentualnego zakupu oferowanych tam towarów. Wszelkie podpisywane umowy trzeba czytać uważnie, a szczególnie umowy kredytowe. Warto też pamiętać, że mamy 14 dni na odstąpienie od umowy, a jeśli sprzedawca o tym nie informuje, termin ten wydłuża się do 12 miesięcy. Należy też domagać się otrzymania potwierdzenia zawarcia umowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro