Reklama
Reklama

Poznańska synagoga w złym stanie. Kiedy hotel?

fot. Joanna
fot. Joanna

Mniej więcej rok temu pojawiła się informacje o tym, że w synagodze przy ulicy Wronieckiej powstanie hotel Curio by Hilton. Do dziś nic się tu nie dzieje.

- Masakryczny stan pływalni - napisała do nas czytelniczka Joanna, a na potwierdzenie przysłała zdjęcia elewacji budynku. Ta niestety się sypie. O zagospodarowaniu nieużywanego od lat budynku mówi się od dawna. We wrześniu 2011 roku w synagodze przestała działać pływalnia. Gmina Żydowska od 2012 roku sprawowała pieczę nad obiektem i planowała przekształcić budynek w Centrum Judaizmu i Tolerancji, jednak nie było na to środków finansowych. Zdecydowano się więc wynająć budynek prywatnej firmie, która administrowała pływalnią i płaciła Gminie za dzierżawę.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Gdy pływalnię zamknięto, planowano zaadaptowanie budynku. Już wtedy mówiono, że poza Muzeum Żydów mogą się tutaj pojawić miejsca noclegowe. W 2012 roku donoszono o pomyśle utworzenia tu hotelu znanej europejskiej sieci. Zaznaczano przy tym, że poza hotelem w synagodze znajdzie się Muzeum Żydów Poznańskich i Wielkopolskich, a także Miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Przez kolejne lata niewiele jednak w tej sprawie się działo.

"Światełko w tunelu" pojawiło się w marcu ubiegłego roku. Branżowe media wówczas podały, że w synagodze powstanie pierwszy w naszym kraju hotel sieci Curio by Hilton. Dzierżawiąca budynek od Gminy Żydowskiej firma otrzymała już nawet zgodę na przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania.

Alicja Kobus z Gminy Żydowskiej przyznaje, że budynek synagogi jest w złym stanie. - To, że do teraz nic się w nim nie dzieje, jest dla mnie bardzo bolesne. Rozmawiałam już nawet z dzierżawcami, proponowałam, by odstąpili budynek firmie, która zacznie tu coś robić. Zapewniono mnie, że nie wycofują się z koncepcji przekształcenia obiektu w hotel. Czekają na projekt wykonawczy. Nie wiem jak długo to potrwa - mówi. Poza miejscami noclegowymi, zgodnie z wcześniejszymi planami, będzie tu miejsce poświęcone Żydom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro