Reklama
Reklama

Poznańska synagoga w złym stanie. Kiedy hotel?

fot. Joanna
fot. Joanna

Mniej więcej rok temu pojawiła się informacje o tym, że w synagodze przy ulicy Wronieckiej powstanie hotel Curio by Hilton. Do dziś nic się tu nie dzieje.

- Masakryczny stan pływalni - napisała do nas czytelniczka Joanna, a na potwierdzenie przysłała zdjęcia elewacji budynku. Ta niestety się sypie. O zagospodarowaniu nieużywanego od lat budynku mówi się od dawna. We wrześniu 2011 roku w synagodze przestała działać pływalnia. Gmina Żydowska od 2012 roku sprawowała pieczę nad obiektem i planowała przekształcić budynek w Centrum Judaizmu i Tolerancji, jednak nie było na to środków finansowych. Zdecydowano się więc wynająć budynek prywatnej firmie, która administrowała pływalnią i płaciła Gminie za dzierżawę.

Gdy pływalnię zamknięto, planowano zaadaptowanie budynku. Już wtedy mówiono, że poza Muzeum Żydów mogą się tutaj pojawić miejsca noclegowe. W 2012 roku donoszono o pomyśle utworzenia tu hotelu znanej europejskiej sieci. Zaznaczano przy tym, że poza hotelem w synagodze znajdzie się Muzeum Żydów Poznańskich i Wielkopolskich, a także Miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Przez kolejne lata niewiele jednak w tej sprawie się działo.

"Światełko w tunelu" pojawiło się w marcu ubiegłego roku. Branżowe media wówczas podały, że w synagodze powstanie pierwszy w naszym kraju hotel sieci Curio by Hilton. Dzierżawiąca budynek od Gminy Żydowskiej firma otrzymała już nawet zgodę na przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania.

Alicja Kobus z Gminy Żydowskiej przyznaje, że budynek synagogi jest w złym stanie. - To, że do teraz nic się w nim nie dzieje, jest dla mnie bardzo bolesne. Rozmawiałam już nawet z dzierżawcami, proponowałam, by odstąpili budynek firmie, która zacznie tu coś robić. Zapewniono mnie, że nie wycofują się z koncepcji przekształcenia obiektu w hotel. Czekają na projekt wykonawczy. Nie wiem jak długo to potrwa - mówi. Poza miejscami noclegowymi, zgodnie z wcześniejszymi planami, będzie tu miejsce poświęcone Żydom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro