Reklama
Reklama

Od dziś solaria dostępne tylko dla osób pełnoletnich

fot. Grzegorz Michałowski/PAP
fot. Grzegorz Michałowski/PAP

W piątek weszła w życie ustawa przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę o zakazie korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie.

O wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie apelował od lat rzecznik praw dziecka Marek Michalak, a podobne działania rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. Z wieloletnich badań wynika, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko nowotworów skóry, a grupą największego ryzyka są nieletni.

Ustawa przygotowana przez kancelarię prezydenta weszła dziś w życie. Oznacza to, że osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia nie skorzystają już z solarium, a pracownik solarium może poprosić klienta o okazanie dowodu osobistego. Ustawodawca zobowiązał też prowadzących solaria do wywieszenia informacji o szkodliwości solariów oraz zakazie korzystania z urządzeń przez osoby niepełnoletnie. Od dziś solaria nie mogą się też reklamować w żaden sposób.

Nowe przepisy będą egzekwowane między innymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Kontrolerzy będą mogli w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości nałożyć karę finansową w wysokości od 1 do 50 tysięcy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro