Reklama
Reklama

Polanka: pękł termometr rtęciowy, wezwano strażaków

Interwencja strażaków na Polance | fot. Ania
Interwencja strażaków na Polance | fot. Ania

Do zdarzenia doszło około 22.00 we wtorek w jednym z bloków przy ulicy Katowickiej.

Jak informuje dyżurny poznańskich strażaków, interwencja związana była z zagrożeniem spowodowanym przez pęknięty termometr rtęciowy. Choć dla wielu takie zdarzenie może się wydać "banalne", rtęć jest jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków na naszej planecie. Z danych amerykańskich naukowców wynika, że zaledwie 1 gram rtęci, a mniej więcej tyle znajduje się w termometrze, może zatruć jezioro o powierzchni kilku hektarów.

Co zrobić, gdy w naszym domu pęknie termometr rtęciowy? Przede wszystkim natychmiast przewietrzyć pomieszczenie. Liczy się czas. Po otwarciu okien trzeba jak najszybciej zebrać rozlaną rtęć do słoika lub szczelnego worka. Należy to robić w gumowych rękawiczkach przy użyciu np. kartki papieru. Absolutnie niedozwolone jest używanie przy tym środków czyszczących, bo mogą reagować z rtęcią powodując jeszcze większe zagrożenie. Wszystkie "przyrządy" używane w trakcie operacji sprzątania (jednorazowe ściereczki, którymi wycieramy miejsce, w którym znalazła się rtęć, słoik, papier, rękawiczki) pakujemy do szczelnego worka i odnosimy do miejsca utylizacji rtęci / świetlówek. Zdarza się, że takie przedmioty oddamy też do apteki.

Czego nie robić? Nie używać do zbierania rtęci odkurzacza czy miotły, nie wylewać rtęci do zlewu lub toalety. Nie można też wyrzucać termometru rtęciowego do śmieci. Choć w Polsce termometrów rtęciowych nie można już kupić w aptekach, w wielu domach wciąż są używane.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro