Reklama
Reklama

Samolot z Polski do Wielkiej Brytanii utracił łączność radiową. Został przechwycony przez belgijskie F16

fot. Belgian Air Force
fot. Belgian Air Force

W miniony weekend samolot linii Ryanair lecący do Londynu utracił łączność z kontrolą ruchu lotniczego. Na zdarzenie natychmiast zareagowała belgijska armia, która wysłała dwa myśliwce F16 w celu przechwycenia samolotu pasażerskiego.

O zdarzeniu, do którego doszło w minioną sobotę, poinformował portal Fly4Free. Z relacji portalu wynika, że samolot należący do przewoźnika Ryanair leciał z Lublina do Londynu, a kontakt z kontrolą powietrzną utracił w rejonie Holandii. Pomimo licznych prób połączenia załoga samolotu nie odpowiadała na wezwania, a w związku z tym z ziemi poderwano dwa belgijskie F16, które miały przejąć samolot.

Informacje o braku kontaktu przekazano też stronie brytyjskiej, która miała wysłać myśliwiec Typhoon do przejęcia samolotu po tym jak znajdzie się on w brytyjskiej strefie powietrznej. Ostatecznie jednak piloci belgijskich myśliwców przechwycili samolot, a chwilę później udało się nawiązać kontakt radiowy z pilotami odrzutowca. Samolot kontynuował swój lot i bezpiecznie wylądował na lotnisku Stansted.

Ryanair potwierdził zdarzenie, ale nie poinformował o przyczynach problemów. Historię nagłośniły Belgijskie Siły Powietrzne za pośrednictwem serwisu Twitter.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro