Reklama
Reklama

Ukraińskie służby zatrzymały Micheila Saakaszwilego. Został odesłany do Polski

fot. European People\'s Party - EPP Congress Warsaw/wikimedia
fot. European People\'s Party - EPP Congress Warsaw/wikimedia

Były gruziński prezydent został zatrzymany w pobliżu siedziby swojej partii w Kijowie, a następnie został przetransportowany na lotnisko Borispol. Stamtąd odleciał do Warszawy.

Micheila Saakaszwilego był prezydentem Gruzji, ale stamtąd uciekł po oskarżeniach o korupcję. W 2015 roku przyjął obywatelstwo ukraińskie, został gubernatorem Odessy, ale szybko popadł w konflikt z władzami Ukrainy. Ostatecznie stracił obywatelstwo Ukrainy, a głośno było o nim po tym jak w ubiegłym roku siłą - ochraniany przez swoich zwolenników - wdarł się na Ukrainę przez przejście graniczne w Medyce.

Na Ukrainie polityk prowadzi działalność opozycyjną wobec rządzących i deklaruje chęć przejęcia władzy. Jak poinformowali jego zwolennicy, Saakaszwili został dziś zatrzymany w pobliżu kijowskiej siedziby swojej partii, a następnie nieoznakowanymi busami wywieziono go w nieznanym kierunku. Szybko okazało się, że za zatrzymaniem stoją służby graniczne Ukrainy, a gruzińsko-ukraiński polityk został przetransportowany na lotnisko Borispol, skąd odleciał do Warszawy -Straż Graniczna informuje, że 12 lutego 2018 r. Pan Micheil Saakaszwili został przyjęty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawą decyzji o przyjęciu był wniosek o readmisję złożony przez Państwową Służbę Migracyjną Ukrainy do Komendanta Głównego Straży Granicznej. Biorąc pod uwagę fakt, że M. Saakaszwili jest małżonkiem obywatelki państwa członkowskiego Unii Europejskiej wniosek strony ukraińskiej został rozpatrzony pozytywnie - potwierdziła te informacje polska Straż Graniczna.

Readmisja oznacza odesłanie osoby nielegalnie przebywającej na terenie kraju do kraju, z którego przybyła.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro