Reklama

Jest śledztwo w sprawie umów z Autostradą Wielkopolską: wykryto nieprawidłowości

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił przeprowadzenie śledztwa dotyczącego budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku zarządzanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska założoną przez Jana Kulczyka.

- To skutek analizy materiałów dotyczących budowy i eksploatacji I i II Odcinka Autostrady A2 dokonanej w Departamencie do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej - wyjaśnia biuro prasowe Prokuratury Krajowej. - Śledztwo będzie prowadzone w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za zawarcie umów na budowę i eksploatację I i II Odcinka Autostrady A2 między Ministrem Infrastruktury a spółką Autostrada Wielkopolska S.A. Działali oni w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Na skutek tych działań w nienależyty sposób zabezpieczone zostały interesy ekonomiczne i prawne Skarbu Państwa oraz obywateli. W nieprawidłowy sposób sprawowany był także nadzór nad realizacją zawartych umów - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Za nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej grozi do 10 lat więzienia.

Zbigniew Ziobro w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że chodzi m.in. o "skandaliczne warunki" pozwalające spółce AW SA samodzielnie ustalać ceny przejazdów trasą Konin - Nowy Tomyśl przez 40 lat. Umowę zawarto w 1997 roku, a zatem spółka będzie ustalać wysokość opłat za przejazd jeszcze przez 19 lat.

Ale to nie koniec. Śledczy będą też badać kwestię koncesji na odcinek Nowy Tomyśl - Świecko, którą AW SA otrzymała w 2009 roku. W tym jednak przypadku spółka otrzymuje pieniądze z budżetu państwa, a przez to opłaty za korzystanie z tego odcinka trasy są znacznie niższe.

Przypomnijmy, że na początku stycznia Autostrada Wielkopolska kolejny raz podniosła opłaty za korzystanie z odcinka A2 między Koninem i Nowym Tomyślem. Za każdy z trzech 50-kilometrowych odcinków trasy trzeba zapłacić 20 złotych (wcześniej było to 19 zł). Choć GDDKiA wydała negatywną opinię na temat podwyżki, zgodnie z koncesją z 1997 roku opinia ta nie jest wiążąca dla spółki zarządzającej trasą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro