Rozczarowanie na początek piłkarskiej wiosny. Arka Gdynia - Lech Poznań 0:0

W pierwszej kolejce Lotto Ekstraklasy po przerwie zimowej Lech Poznań bezbramkowo zremisował wyjazdowe spotkanie z Arką Gdynia.

Początek spotkania był obiecujący. Lechici starali się przejąć inicjatywę, a już w 2. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Darko Jevtić, ale nie zdołał celnie uderzyć.
Z każdą kolejną minutą gra Lecha wyglądała jednak słabiej, w przeciwieństwie do poczynań gospodarzy. Arka była świetnie ustawiona taktycznie i nie pozwalała Kolejorzowi rozwinąć skrzydeł, przeprowadzając co pewien czas groźne akcje. Najlepszą okazję zmarnował w 40. minucie Zarandia, który uderzając z pola karnego nie był w stanie zmieścić piłki w siatce.
Lech w pierwszej połowie rozczarował. Długie piłki w kierunku Gytkjaera nie zdawały egzaminu, a zbyt wolny i czytelny atak pozycyjny nie sprawiał problemów defensywie Arki.
Po zmianie stron gospodarze cofnęli się i czyhali na kontrataki. Lechici pozornie mieli przewagę i często gościli w okolicy pola karnego rywali, nic jednak z tego nie wynikało. Najwięcej zamieszania było po akcjach lewą stroną, gdzie grał dobrze dysponowany Kostewicz, ale żadne z jego dośrodkowań nie znalazło drogi do celu, podobnie jak mocny strzał z ostrego kąta.
Arka w końcu zaczęła grać odważniej i miała kilka dogodnych sytuacji do zdobycia gola. Bliżej szczęścia był jednak Lech: w 72. minucie Steinbors instynktownie odbił piłkę po strzale Dilavera z linii 5. metra.
Zmiany personalne niewiele wniosły do gry Kolejorza. Podobnie jak w wielu meczach w rundzie jesiennej tak i teraz graczom Nenada Bjelicy brakowało precyzji pod bramką rywala. W ostatnich sekundach dobrze dośrodkowywał Jevtić, ale wchodzącemu w pole bramkowe Janickiemu zabrakło centymetrów do zamknięcia akcji.

Ostatecznie na stadionie w Gdyni bramki nie padły. Remis można uznać za sprawiedliwy, choć o wiele bardziej cieszą się z niego kibice Arki. Lech po prostu rozczarował, grał słabo taktycznie i bez skutecznego pomysłu na sforsowanie dobrze ustawionej obrony. Jeśli fani Kolejorza mają za kilka miesięcy świętować zdobycie tytułu, to Nenad Bjelica musi wykonać ze swoimi zawodnikami jeszcze sporo pracy.

Arka Gdynia - Lech Poznań 0:0

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Marciniak - Łukasiewicz - Zarandia (Piesio 65"), Bogdanov, Szwoch, Kun (Nalepa 78")- Jurado (Żebrakowski 88")

Rezerwowi: Pilarz, Socha, Sobieraj, Nalepa, Piesio, Kriwiec, Żebrakowski

Lech: Jasmin Burić - Robert Gumny, Rafał Janicki, Emir Dilaver, Wołodymyr Kostewicz (Tomasik 79") - Łukasz Trałka, Maciej Gajos - Nicklas Barkroth (Koljić 79"), Mihai Radut, Darko Jevtić - Christian Gytkjaer (Chobłenko 58")

Rezerwowi: Matus Putnocky, Kamil Jóźwiak, Elvir Koljić, Oleksij Chobłenko, Radosław Majewski, Thomas Rogne, Piotr Tomasik

Kartki: Marcjanik 52" (żółta), Janicki 87" (żółta)

90
Fatalny błąd Jevticia zakończony kontratakiem gospodarzy, Piesio źle podawał jednak piłkę w pole karne
87
Piłka wybita na rzut rożny, ale ten stały fragment również nie przyniósł Lechowi pożytku
77
Piesio zgrał piłkę na 15. metr, Szwoch uderzył płasko w prawy róg, ale Burić świetnie odbił piłkę
76
Burić! Co za parada
74
Lech stara się przyśpieszyć, jego akcjom wciąż jednak brakuje ostatniego, najważniejszego podania
61
Strzał Gajosa, lechici twierdzili, że obrońca zablokował go ręką, ale arbiter na wozie VAR był innego zdania
60
Arka cofnęła się głęboko i czeka na okazje do kontrataków, Lech natomiast rozbija się o jej defensywę
58
Zmiana w Lechu: Chobłenko za Gytkjaera
56
Lech wciąż ma ogromne problemy w ataku pozycyjnym, Arka jest bardzo zdyscyplinowana taktycznie
53
Gytkjaer potrzebuje pomocy medycznej i chwilowo przebywa poza boiskiem
51
W dobrej sytuacji strzeleckiej znalazł się po zagraniu Kostewicza Gytkjaer, ale z bliskiej odległości nie trafił do bramki
50
Podobnie jak w pierwszej połowie: Arka zaczęła nieco przyczajona
48
Akcja Lecha, Kostewicz zagrywał z lewej strony w pole karne, czujnie jednak obrona Arki
46
Rozpoczęła się druga połowa spotkania. Oba zespoły bez zmian
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Arka Gdynia - Lech Poznań 0:0
45
Lechowi nie idzie ani w ataku pozycyjnym, ani w stałych fragmentach. Gytkjaer kompletnie odcięty od podań
43
Lech nieco przyśpieszył i ma rzut wolny kilka metrów od pola karnego
40
Co za szansa Arki! Zarandia w bardzo dobrej sytuacji nie trafił w bramkę
40
Arka jest dobrze ustawiona i skutecznie powstrzymuje Lecha, gościom potrzeba indywidualnego błysku