Reklama
Reklama

Rekordowo drogie wybory samorządowe: będą kosztować 600 mln złotych

Wybory samorządowe odbędą się na przełomie października i listopada.

W wyniku zmian w przepisach, jesienne wybory będą najdroższymi w historii. Takie informacje podaje Państwowa Komisja Wyborcza. Koszt oszacowano na ponad 600 mln złotych. To dwa razy więcej niż w cztery lata temu. Zgodnie z nowelizacją przepisów przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość, odbywać się będą transmisje internetowe z lokali wyborczych. Ich koszt to około 200 mln złotych. Znaczne środki trzeba też przeznaczyć na dwie komisje wyborcze w każdym lokalu (195 mln złotych).

Poznański radny z PiS twierdzi, że dwie komisje w lokalu to dobre rozwiązanie. A dwie 5-osobowe komisje mają działać zmianowo. Pierwsza będzie odpowiadać za sam proces głosowania mieszkańców, a druga będzie jedynie liczyć głosy. - Członkowie, którzy będą odpowiedzialni za liczenie będą bardziej wypoczęci i dzięki temu zmaleje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych - mówi Jan Sulanowski.

Na wybory zarezerwowano w budżecie państwa prawie 460 mln złotych. Pojawia się więc pytanie, skąd wziąć brakującą kwotę w wysokości około 140 mln złotych. - A wiemy, że w bieżącym roku, poza planowanymi wyborami samorządowymi, planowane jest także referendum ogólnokrajowe, o którym mówi prezydent. Mogą wydarzyć się również wybory uzupełniające do Senatu - zauważa Anna Godzwon z Krajowego Biura Wyborczego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW!
27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
6.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro