Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -3

Rekordowo drogie wybory samorządowe: będą kosztować 600 mln złotych

KaT
czwartek, 8.02.2018 r.
godz. 10.41
KaT | czwartek, 8.02.2018 r., godz. 10.41
Rekordowo drogie wybory samorządowe: będą kosztować 600 mln złotych

Wybory samorządowe odbędą się na przełomie października i listopada.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 999 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1019 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W wyniku zmian w przepisach, jesienne wybory będą najdroższymi w historii. Takie informacje podaje Państwowa Komisja Wyborcza. Koszt oszacowano na ponad 600 mln złotych. To dwa razy więcej niż w cztery lata temu. Zgodnie z nowelizacją przepisów przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość, odbywać się będą transmisje internetowe z lokali wyborczych. Ich koszt to około 200 mln złotych. Znaczne środki trzeba też przeznaczyć na dwie komisje wyborcze w każdym lokalu (195 mln złotych).

Poznański radny z PiS twierdzi, że dwie komisje w lokalu to dobre rozwiązanie. A dwie 5-osobowe komisje mają działać zmianowo. Pierwsza będzie odpowiadać za sam proces głosowania mieszkańców, a druga będzie jedynie liczyć głosy. - Członkowie, którzy będą odpowiedzialni za liczenie będą bardziej wypoczęci i dzięki temu zmaleje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych - mówi Jan Sulanowski.

Na wybory zarezerwowano w budżecie państwa prawie 460 mln złotych. Pojawia się więc pytanie, skąd wziąć brakującą kwotę w wysokości około 140 mln złotych. - A wiemy, że w bieżącym roku, poza planowanymi wyborami samorządowymi, planowane jest także referendum ogólnokrajowe, o którym mówi prezydent. Mogą wydarzyć się również wybory uzupełniające do Senatu - zauważa Anna Godzwon z Krajowego Biura Wyborczego.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama