Reklama
Reklama

Od środy policjanci będą "eliminować niewłaściwe zachowania" pieszych i rowerzystów

Wielkopolska policja zapowiada, że akcja odbywać się będzie na terenie całego województwa.

W ubiegłym roku w Wielkopolsce odnotowano 500 wypadków i 380 kolizji z udziałem pieszych, w których winni byli kierujący pojazdami. Zginęło 35 osób, a ponad 500 zostało rannych. Piesi doprowadzili natomiast do 208 wypadków i 181 kolizji, w których zginęło 39 osób, a 172 zostały ranne. - Wśród kierowców główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (339 wypadków i 217 kolizji, 340 osób rannych, 21 osób zabitych). Natomiast dominującym przewinieniem wśród pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (96 wypadków i 104 kolizje, 76 osób rannych, 21 osób zabitych) - wyjaśnia Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

Policyjna akcja, która rozpocznie się 7 lutego, ma przede wszystkim ograniczyć występowanie niebezpiecznych zachowań niechronionych uczestników ruchu drogowego. A to głównie piesi i rowerzyści. - W starciu z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym ich szanse na przeżycie są niewielkie. Dlatego bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym - dodaje. Policjanci zachęcają, by nosić odblaski nie tylko poza miastem (to obowiązkowe!), ale również w mieście.

- Podczas działań policjanci będą zwracali uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami. Wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro