Reklama

Specjalny ambulans pomaga bezdomnym w Poznaniu

Zaczął przyjmować pacjentów w czerwcu ubiegłego roku i do grudnia pomógł prawie 400 osobom.

O jakiej pomocy mówimy? - Najczęściej są to sytuacje, kiedy osoby bezdomne mają różne rany, urazy, trzeba zmienić opatrunek, zadbać o to, by ta rana była czysta, żeby się dobrze goiła - mówi ks. Marcin Janecki z Caritasu Poznań.

W ciągu pół roku działalności mobilny punkt pomocy pełnił dyżur w Poznaniu 25 razy (średnio raz w tygodniu) i pomógł 372 pacjentom. W ambulansie bezdomni nie tylko dostaną podstawowe leki czy opatrunki, ale też przejdą podstawowe badania, a w przypadku takiej konieczności, zostaną skierowani do szpitala po specjalistyczną pomoc.

- Uważamy, że miasto powinno zabezpieczyć elementarną godność bezdomnych i ubogich mieszkańców, zaspokoić ich podstawowe potrzeby - zaznacza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Miasto dokłada rocznie 100 tysięcy złotych na funkcjonowanie medycznego punktu.

Ambulans, w którym bezdomni mogą otrzymać pomoc, pojawia się głównie w rejonie jadłodajni czy koczowisk. Ale Caritas wspiera bezdomnych także inaczej - m.in. prowadząc ogrzewalnię przy ulicy Krańcowej, z której zimą korzysta mnóstwo potrzebujących. Miasto wyłoży natomiast pieniądze na łaźnię, z której będą mogli korzystać bezdomni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
73.10 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro