Reklama
Reklama

Jak tu być stolicą kultury

Poznań rozwija się inwestycyjnie, należy się spodziewać rekreacyjnego rozkwitu przed 2012 rokiem. Czas postawić na coś jeszcze. Tym czymś, co wybije Poznań ponad przeciętną, ma być niezwykle prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jednak zdobycie tegoż miana nie będzie łatwe. Tymczasem wielkopolskie urzędy chcą pokazać, że Poznań stać na sukcesy i zwierają szyki.

Na co stawia Poznań? Na sport, to wszyscy poznaniacy wiedzą. Przed nami Euro 2012 i nawet jeśli byśmy nie chcieli, to organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia musi się odbić na inwestycjach, promocji i rozwoju stolicy Wielkopolski. Są też pomniejsze imprezy sportowe, które tak, czy inaczej, wpływają na rozwój miasta. Można tu wspomnieć siatkarską Ligę Światową, wysokiej rangi zawody na torze regatowym nad Maltą, Tour de Pologne, ogromny maraton, czy eliminacje żużlowych mistrzostw świata młodzieży. Choć akurat do żużla władze miasta podchodzą dość niemrawo...Jednak to sąmałe ale jasne przykłady, że w Poznaniu można organizować udane imprezy na światowym poziomie, którekierują na Poznań wzrok światowych mediów, działaczy i zawsze mile widzianychinwestorów.

Mówiąc jednak o inwestycjach, należy też napomknąć o sukcesach w tej kwestii. Rośnie prestiż Poznania w oczach inwestorów i to nie jest tylko propaganda sukcesu. Na przykład linie lotnicze coraz częściej i chętniej wybierają poznańską skromną Ławicę, niż chociażby porty w Krakowie i Wrocławiu - tak było w przypadku połączeń lotniczych z Paryżem. Rośnie też liczba inwestorów, którzy w stolicy Wielkopolski chcą zostawiać swoje pieniądze, a pod względem zainwestowanego kapitału nasza lokalna stolica przegrywa tylko z tą stolicą na Mazowszu. Może więc warto zacząć wierzyć, że się da i iść za ciosem. No i Poznań poszedł, skoczył wręcz na głęboką wodę. Już w tym roku, właśnie u nas, odbędzie się Światowa Konferencja Klimatyczna. Jest więc realna szansa, że nasze piękne miasto - choć przez chwilę - pokażą największe stacje telewizyjne na świecie. Biuro prasowe na to przedsięwzięcie ma być gotowedo obsługi kilkuset dziennikarzy. Do tego trzeba doliczyć zaproszonych gości z całego świata, w tym głowy państw, szefowie rządów, ministrowie... Będzie się w Poznaniu działo i wstyd tak dobrej koniunktury nie wykorzystać.

Kolejna doskonała okazja na promocję i rozwój Poznania przydarzy się na rok przed Euro 2012. W tym właśnie roku zapadnie decyzja, kto otrzyma niezwykle prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016. Na pewno będzie to jedno z miast słonecznej Hiszpanii i ktoś z Polski - na przykład Gdańsk, Toruń lub Łódź. I Poznań oczywiście!Decyzja o tym, że nasze miasto stanie w kulturalne szrankiz polskimi rywalami zapadła na początku minionego roku. I... nic. Polski Teatr Tańca jak nie miał siedziby, tak nie ma, Szkoła Baletowa też o mało nie wylądowała na ulicy, kameralnych sal koncertowych jest u nas jak na lekarstwo, na duże koncerty zostaje Bułgarska, a czytelnicy naszego portalu za kulturalne wydarzenie minionego roku uznali... śmierć aktorki Krystyny Feldman. Jak widać, w poznańskiej kulturze szału nie ma. Ale czy to powód by z wyścigu po tytuł ESK2016 rezygnować? Przeciwnie! Nawet w przypadku przegranej, wszystko, co zrobimy po drodze, będzie dla poznańskiej kultury cenne i wartościowe. Najważniejsze, byśmy potrafili się wokół tego pomysłu zjednoczyć. Nie będę ukrywał, że chciałbym powtórzyć pozytywny efekt, który udało się osiągnąć, jednocząc mieszkańców Poznania wokół spraw związanych ze sportem - przekonywał na łamach magazynu Metropolia prezydent Maciej Frankiewicz. I nie sposób się z takim stanowiskiem nie zgodzić. Szczególnie, że słowa o zjednoczeniu zaczynają się spełniać. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i Urząd Marszałkowski właśnie w czwartek podpisały porozumienie o współpracy w kwestii starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wspólne działania mają przynieść jednolitą strategię przygotowańi ułatwić finansowanie i realizację kluczowych zadań.

Nikt nie kryje, że w chwili obecnej zyskanie miana Europejskiej Stolicy Kultury jest celem bardzo odległym. Jednak nikt z władz miasta i województwa nie zamierza rezygnować. Taka postawa może skończyć się porażką, może też być kluczem do sukcesu. Z pewnością wyścig po ESK2016 będzie niezłąlekcją dla miasta. Czy owocną? Zapraszamy do dyskusji na ten temat na nasze forum.

Czy uważasz, że Poznań stawia na kulturę?

  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.76 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro