Reklama
Reklama

Rozbito gang zajmujący się kradzieżami aut. Działał m.in. w Wielkopolsce

fot. Policja
fot. Policja

Policjanci pod koniec stycznia zatrzymali 13 osób zaangażowanych w przestępczą działalność.

Sprawą zajmowali się policjanci z Leszna. - Ze zgromadzonego materiału wynika, że grupa działała od co najmniej roku na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko - pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego oraz w Niemczech, Francji, Czechach i Słowacji. Jej członkowie zajmowali się kradzieżami głównie francuskich samochodów dostawczych oraz ich legalizacją poprzez przerabianie znaków identyfikacyjnych pochodzących od innych, wcześniej całkowicie zniszczonych pojazdów - wyjaśnia Monika Żymełka z leszczyńskiej policji. W obrębie zainteresowań złodziei były też motocykle crossowe i typu enduro.

30 stycznia ponad 200 policjantów brało udział w zatrzymaniu członków gangu. Wśród funkcjonariuszy byli antyterroryści. - Wczesnym rankiem w jednej chwili policjanci weszli do ponad 40 mieszkań, zatrzymali wszystkich członków grupy. To mieszkańcy województwa dolnośląskiego, lubuskiego i kujawsko - pomorskiego w wieku od 29 do 42 lat - dodaje.

Zatrzymano 13 osób. Zabezpieczono kilka kradzionych samochodów, ponad 20 motocykli oraz części samochodowe z kilkudziesięciu kradzionych aut. - Zatrzymani przechowywali w swoich domach narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz urządzenia do zagłuszania i wykrywania sygnału GPS oraz skanowania częstotliwości policyjnych - tłumaczy Żymełka. Dodatkowo w jednym z domów znaleziono 800 tysięcy złotych. Szacuje się, że przestępcy ukradli samochody warte kilka milionów złotych.

1 lutego poznański sąd zastosował wobec 8 zatrzymanych tymczasowy areszt. Pozostałych objęto policyjnym dozorem lub poręczeniem majątkowym. Grozi im do 10 lat więzienia m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże samochodów poprzez włamania oraz paserstwo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro