Reklama
Reklama

Okrąglak ma 63 lata

Okrąglak to dziś jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Poznania. Obchodzi właśnie 63. urodziny.

Poznański Okrąglak, symbol miasta, otwarty został w 1955 roku. Zaprojektował go Marek Leykam, który swoim projektem wzbudził spore kontrowersje. Ma 45 metrów wysokości, 9 pięter. Okrąglak swoim nietypowym kształtem wyróżniał się bowiem na tle innych budynków znajdujących się w okolicy. Jest to budynek rzeczywiście bardzo ciekawy, który wygląda na to, że jego forma zupełnie się nie zestarzała i ciągle budzi ciekawość - mówi dr inż. arch. Grażyna Kodym-Kozaczko, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej.

Początkowo Okrąglak pełnił rolę domu towarowego, by z czasem niszczeć i powoli zamieniać się w ruinę. Na początku 2011 roku nastąpił przełom - Okrąglak został kupiony przez belgijskiego dewelopera, który wyremontował budynek. Dziś mieszczą się tu przede wszystkim biura.

Jeden z architektonicznych symboli Poznania, wciąż zachwyca i przyciąga poznaniaków. W sobotę budynek zwiedziło blisko 50 osób - choć chętnych było zdecydowanie więcej. Na wycieczkę w wcześniej trzeba było się zapisać. Największą atrakcją byłą podróż windą - aż na 9 piętro, z którego roztacza się widok na cały Poznań a także klatka schodowa z ogromnym żyrandolem. Niestety na co dzień nie można wejść na taras widokowy na dachu - pozostaje on w dyspozycji firm, które wynajęły ostatnie kondygnacje obiektu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
2.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro