Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
31 18
Reklama

Malta: miała być ścieżka pieszo-rowerowa, będzie tylko „piesza”

KaT
piątek, 2.02.2018 r.
godz. 13.30
KaT | piątek, 2.02.2018 r., godz. 13.30
Malta: miała być ścieżka pieszo-rowerowa, będzie tylko „piesza”

O sprawie alarmuje stowarzyszenie Rowerowy Poznań.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
27°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
31°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
25°C 1008 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Polanę Harcerza i teren bezpośrednio nad Jeziorem Maltańskim miała powstać w ubiegłym roku w ramach pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego. Na ten cel zabezpieczono 190 tysięcy złotych. Ogłoszono nawet przetarg, ale zgłosiła się do niego tylko jedna firma, która chciała przeprowadzić inwestycję za znacznie wyższą kwotę.


Już w lipcu Rowerowy Poznań podkreślał, że planowana ścieżka ma mankamenty. Zwracano uwagę, że jak na trasę pieszo-rowerową jest wąska (miała mieć 2,5 metra), a także miała być wyłożona kostką brukową, co zdaniem rowerzystów jest absurdalnym rozwiązaniem. Latem Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapowiadały, że przed ogłoszeniem nowego przetargu konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyz geologicznych, które wykażą, czy planowaną ścieżkę można poszerzyć.

Teraz stowarzyszenie Rowerowy Poznań zwraca uwagę, że „po cichu” zmieniono zapisy dotyczące tej inwestycji. - Ma powstać tylko chodnik dla pieszych - zauważyli członkowie Rowerowego Poznania. Rzeczywiście taka informacja widnieje na stronie internetowej Poznańskich Inwestycji Miejskich. Jeszcze w grudniu planowano budowę ścieżki „pieszo-rowerowej”, a dziś to ścieżka „piesza”. - Budowa tego połączenia wygrała w głosowaniu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Głosowali na nie m.in. rowerzyści - bo projekt przewidywał, że powstanie nowe, rowerowe połączenie. To, co miasto planuje zbudować (chodnik), ma się nijak do tego, na co głosowali mieszkańcy w PBO - dodają.

To urzędnicy podjęli decyzję o zmianie planów. Na jakiej podstawie? Hanna Surma z Urzędu Miasta w rozmowie z Gazetą Wyborczą wyjaśnia, że analiza geotechniczna wykonana pod koniec roku wykazała jednoznacznie, że budowa ścieżki pieszo-rowerowej w tym miejscu zgodnej ze standardami kosztowałaby około 1 mln złotych. A z Budżetu Obywatelskiego na ten cel zarezerwowano znacznie mniej, bo około 200 tysięcy złotych. W grudniu odbyło się też spotkanie z autorem projektu, który wyraził zgodę na realizowanie inwestycji w nowym zakresie, a więc jako chodnik.

Reklama