Reklama
Reklama

Chcesz parkować na Park & Ride na Piątkowie? Znamy szczegóły

fot. Włodzimierz Hoppel

Zarząd Transportu Miejskiego nie zdradził jeszcze kiedy parking zostanie otwarty, ale wiadomo, na jakich zasad będzie tu można parkować.

"Wkrótce" - tak odpowiadają pracownicy ZTM na pytanie o to kiedy otworzą pierwszy w Poznaniu parking Park & Ride, który powstał w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego. - Obecnie trwają testy funkcjonalności poszczególnych urządzeń infrastruktury.

Park & Ride ma służyć kierowcom, którzy przyjeżdżają do Poznania, pozostawiają swoje auto na parkingu i przesiadają się na komunikację miejską. Będą tu mieć do dyspozycji 130 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych, a także 20 stanowisk pod dachem dla rowerów.

Parking będzie otwarty 7 dni w tygodniu (wyjątkiem będą święta) od 4.30 nad ranem do 2.30 w nocy. Wyposażono go w automatyczną kasę biletową, kamery rozpoznające numery rejestracyjne, terminale wjazdowy i wyjazdowy, a także elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc. Całość jest oświetlona i monitorowana.

Kto będzie mógł korzystać z parkingu bezpłatnie? Posiadacze karty PEKA / Elektronicznej Legitymacji Studenckiej lub Doktoranckiej z ważnym biletem: okresowym imiennym (normalny lub ulgowy) na strefy A, A+B lub A+B+C, metropolitalnym na te same strefy, na rok szkolny na te same strefy lub semestralnym na te same strefy. - Bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera - zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego.

Jeśli nie posiadamy biletu na karcie PEKA upoważniającego do bezpłatnego korzystania z parkingu, musimy uiścić opłatę za parkowanie w automatycznej kasie. To 15 złotych za dobę. Potwierdzenie opłaty zabieramy i pokazujemy kontrolerom biletów w przypadku kontroli w autobusie lub tramwaju. Z potwierdzeniem możemy korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej i podmiejskiej pod pieczą ZTM w strefach A+B+C. Co oczywiste, możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów jest tylko w czasie parkowania samochodu na Park & Ride. Co istotne, potwierdzenie opłaty upoważnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej tylko jedną osobę (kierowcę). - Współpasażerowie kierowcy zobowiązani są posiadać własny bilet w trakcie przejazdu komunikacją miejską.

Kierowcy, którzy pozostawią samochód na parkingu na dłużej niż dobę parkingową, będą musieli zapłacić opłatę dodatkową w wysokości 100 złotych.

Park & Ride przy ulicy Szymanowskiego jest pierwszym w Poznaniu. Miasto szykuje się do kolejnych takich inwestycji w rejonie ulic Św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej, przy przystanku kolejowym Poznań Strzeszyn oraz przy rondzie Starołęka.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
34.01 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro