Reklama
Reklama

Chcesz parkować na Park & Ride na Piątkowie? Znamy szczegóły

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Zarząd Transportu Miejskiego nie zdradził jeszcze kiedy parking zostanie otwarty, ale wiadomo, na jakich zasad będzie tu można parkować.

"Wkrótce" - tak odpowiadają pracownicy ZTM na pytanie o to kiedy otworzą pierwszy w Poznaniu parking Park & Ride, który powstał w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego. - Obecnie trwają testy funkcjonalności poszczególnych urządzeń infrastruktury.

Park & Ride ma służyć kierowcom, którzy przyjeżdżają do Poznania, pozostawiają swoje auto na parkingu i przesiadają się na komunikację miejską. Będą tu mieć do dyspozycji 130 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych, a także 20 stanowisk pod dachem dla rowerów.

Parking będzie otwarty 7 dni w tygodniu (wyjątkiem będą święta) od 4.30 nad ranem do 2.30 w nocy. Wyposażono go w automatyczną kasę biletową, kamery rozpoznające numery rejestracyjne, terminale wjazdowy i wyjazdowy, a także elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc. Całość jest oświetlona i monitorowana.

Kto będzie mógł korzystać z parkingu bezpłatnie? Posiadacze karty PEKA / Elektronicznej Legitymacji Studenckiej lub Doktoranckiej z ważnym biletem: okresowym imiennym (normalny lub ulgowy) na strefy A, A+B lub A+B+C, metropolitalnym na te same strefy, na rok szkolny na te same strefy lub semestralnym na te same strefy. - Bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera - zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego.

Jeśli nie posiadamy biletu na karcie PEKA upoważniającego do bezpłatnego korzystania z parkingu, musimy uiścić opłatę za parkowanie w automatycznej kasie. To 15 złotych za dobę. Potwierdzenie opłaty zabieramy i pokazujemy kontrolerom biletów w przypadku kontroli w autobusie lub tramwaju. Z potwierdzeniem możemy korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej i podmiejskiej pod pieczą ZTM w strefach A+B+C. Co oczywiste, możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów jest tylko w czasie parkowania samochodu na Park & Ride. Co istotne, potwierdzenie opłaty upoważnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej tylko jedną osobę (kierowcę). - Współpasażerowie kierowcy zobowiązani są posiadać własny bilet w trakcie przejazdu komunikacją miejską.

Kierowcy, którzy pozostawią samochód na parkingu na dłużej niż dobę parkingową, będą musieli zapłacić opłatę dodatkową w wysokości 100 złotych.

Park & Ride przy ulicy Szymanowskiego jest pierwszym w Poznaniu. Miasto szykuje się do kolejnych takich inwestycji w rejonie ulic Św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej, przy przystanku kolejowym Poznań Strzeszyn oraz przy rondzie Starołęka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro