Reklama

Ławica: udaremniono wywóz 1000 elementów karabinków kałasznikow

fot. Straż graniczna
fot. Straż graniczna

Odkrycia dokonano w przesyłce cargo, która miała trafić do USA.

Strażnicy graniczni znaleźli w jednej z przesyłek na terenie Ławicy 1000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM (kałasznikow). Paczkę nadano z powiatu szamotulskiego, a miała trafić do Stanów Zjednoczonych. - Przesyłka została nadana pomimo, że firma nie miała koncesji na handel bronią. Po konsultacjach z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w celu udaremnienia wywozu bez wymaganych dokumentów przedmiotów, które zgodnie z ustawą o broni i amunicji, stanowią istotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna, funkcjonariusze zatrzymali przesyłkę i nie dopuścili do jej wywozu - wyjaśnia straż graniczna.

W związku z zabezpieczeniem elementów broni, przeszukano budynki firmy, która nadała przesyłkę. - Ujawniono linię produkcyjną służącą do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM. Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Całkowita wartość ujawnionych i zatrzymanych przedmiotów wynosi niemal 2,5 mln zł - dodaje.

Sprawą zajęła się prokuratura. Trwa wyjaśnianie, od kiedy firma zajmowała się produkcją i handlem elementów broni. Produkcja broni palnej lub handel bez zezwolenia są zagrożone karą do 10 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
36.98 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro