Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

2,5 mln złotych od miasta na renowację prywatnych kamienic

KaT
środa, 31.01.2018 r.
godz. 08.39
KaT | środa, 31.01.2018 r., godz. 08.39
2,5 mln złotych od miasta na renowację prywatnych kamienic
Budynek przy ul. Konopnickiej przed i po - fot. UM

To największa kwota przeznaczona na ten cel przez miasto od lat.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Od lat wiadomo, że mieszkańcy kamienic płacący na fundusz remontowy nie są w stanie uzbierać środków, które pozwoliłyby na przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych w obiektach. A z biegiem czasu budynki są coraz bardziej zniszczone i wymagają interwencji specjalistów. Miasto w tym roku przeznaczy 2,5 mln złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w kamienicach, które znajdują się na liście poznańskich zabytków.

Miejski Konserwator Zabytków podkreśla, że utrzymywanie zabytkowych kamienic w należytym stanie jest bardzo kosztowne, a miastu zależy na tym, by obiekty dobrze się prezentowały. Dzięki pieniądzom z budżetu miasta w ubiegłym roku m.in. przeprowadzono renowację witraży w kamienicach przy ul. Roosevelta i Krasińskiego, odnowiono elewację willi przy ul. Konopnickiej 1, elewację i dach budynku przy ul. Bukowskiej, a także klatki schodowe w kamienicach przy ul. Roosevelta.

Właściciele nieruchomości mogli do końca listopada ubiegłego roku starać się o wsparcie miasta na ten rok. Złożono 39 wniosków opiewających na kwotę ponad 6 mln złotych. Już więc wiadomo, że dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy. - Jeden wniosek został wycofany, a dwa nie spełniały wymogów formalnych. Obecnie trwa ich analiza merytoryczna. W kwietniu wnioski będą oceniane przez Komisję Kultury i Nauki RMP, następnie skierowane w formie uchwały do Rady Miasta Poznania - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta.

Ale to nie koniec. W tym roku miasto będzie też remontować komunalne kamienice. 2 mln złotych zapisano na renowację kamienicy przy ul. Święty Marcin 30, zabytkowego dworku przy ul. Szyperskiej, a także sieni kamienicy przy ul. Ratajczaka 45.

Reklama