Reklama
Reklama

Superksiężyc ponownie pojawi się na niebie

Superksiężyc uchwycony w grudniu 2017 roku przy trasie Poznań - Biedrusko | fot. Maciej Swarcewicz
Superksiężyc uchwycony w grudniu 2017 roku przy trasie Poznań - Biedrusko | fot. Maciej Swarcewicz

Już w środę będziemy mogli obserwować zjawisko superksiężyca.

Zjawisko "superksiężyca" występuje, gdy Księżyc znajduje się możliwie blisko naszej planety i sprawia wrażenie znacznie większego niż zwykle. Ale to nie wszystko - sprawia też wrażenie znacznie jaśniejszego niż normalnie.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Środowy superksiężyc będzie niezwykły. Stosunkowo rzadko zdarza się bowiem, by pełnia występowała dwa razy w jednym miesiącu, a w środę będziemy mieć z nią do czynienia. Dodatkowo towarzyszyć mu będzie zaćmienie Księżyca. Eksperci nazwali środowe zjawisko "Super Blue Blood Moon". Nie oznacza to jednak, że księżyc będzie niebiesko-czerwony. "Blue" (niebieski) w nazwie to nawiązanie do powiedzenia "once in a blue moon" określającego coś, co zdarza się bardzo rzadko. "Blood" (krew) odnosi się natomiast do koloru księżyca - będzie krwisto czerwony. Ostatni raz "Super Blue Blood Moon" można było obserwować w 1982 roku.

Dla mieszkańców Polski mamy dobrą i złą wiadomość. Jeśli pogoda pozwoli, będziemy mogli zobaczyć superksiężyc - a więc jego nieco większą i jaśniejszą wersję. Z terenu naszego kraju trudno jednak będzie dostrzec zaćmienie Księżyca, które ma towarzyszyć temu zjawisku, a także jego "krwisty" kolor, który łączy się z zaćmieniem. Zaćmienie będzie dobrze widoczne np. z Azji i Australii oraz Stanów Zjednoczonych.

Krótki filmik o tym niezwykłym zjawisku przygotowała NASA:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro