Reklama
Reklama

Chcą zwężenia Głogowskiej do jednego pasa ruchu. "Nie spełnia wymaganych parametrów"

fot. IdP

W środę kończą się konsultacje społeczne prowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich dotyczące zmian komunikacyjnych na Łazarzu.

Konsultacje rozpoczęły się w grudniu (piszemy o tym TUTAJ) i dotyczą m.in. rozwiązań komunikacyjnych stosowanych na ulicy Głogowskiej. Właśnie ta trasa wzbudza największe zainteresowanie mieszkańców. Powstał nawet zespół Nowa Głogowska, który zbiera podpisy pod koncepcją zmian na ulicy. Zebrano ich już blisko 1000.

Czego oczekują mieszkańcy? Chcą, by ulica Głogowska zamieniła się w miejsce przyjazne do życia. - Piesi mają zyskać komfort przebywania na ulicy i poczucie bezpieczeństwa przy jej przekraczaniu. Chcemy chodników bez rowerów, za to z zielenią i miejscami odpoczynku. Wyłączenie jednego z dwóch pasów ruchu umożliwi wydzielenie dla rowerów osobnej, bezpiecznej drogi, azyli dla pieszych przy torowiskach, a dla samochodów odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Dla mieszkających bezpośrednio przy ulicy Głogowskiej oznacza to życie w mniejszym hałasie, w cieniu zielonych drzew i z czystszym powietrzem - wyjaśniają.

W dyskusję włącza się stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, które przygotowało specjalny raport z ulicy Głogowskiej. Z ustaleń stowarzyszenia wynika, że Głogowska "nie spełnia nie tylko wymaganych prawem parametrów szerokości pasów ruchu dla drogi kategorii G (głównej, którą jest), ale miejscami te warunki nie byłyby nawet spełnione, gdyby kategorię tej ulicy obniżyć do Z (zbiorczej) i ograniczyć na niej prędkość. Problemem są też niespełniające wymogów wysepki przystankowe, azyle dla pieszych, przekroczone normy hałasu i stosunkowo duża wypadkowość".

Według zespołu Nowej Głogowskiej zmiany na ulicy powinny być wdrażane etapami (pierwszy z nich natychmiast), a po wprowadzeniu każdego odbywać się powinny testy rozwiązań. - Przeprowadzenie testu ze zwężeniem do jednego pasa ulicy Głogowskiej uważamy za niezbędne - wtórują Inwestycje dla Poznania. - Po takim ewentualnym eksperymencie należy ponownie przeprowadzić konsultacje społeczne. Inaczej opinie mieszkańców oparte będą jedynie na intuicji (czyli strachu przed zwężeniem, naszym zdaniem nieuzasadnionym) - dodają.

Pełny raport o ulicy Głogowskiej przygotowany przez stowarzyszenie można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW zaktualizował ostrzeżenia o silnym wietrze
17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro