Reklama
Reklama

Dom Studencki Jowita zostanie sprzedany i wyburzony? Decyzja po 2020 roku

fot. UAM

Według Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, remont budynku, w którym od lat mieszkają studenci, jest nieopłacalny.

Wiosną 2013 roku władze UAM przedstawiły kilka obiektów i działek, które chciałyby sprzedać. Wśród nich był Dom Studencki Jowita. Zapewniano, że to jedynie "sondowanie" rynku, a decyzje jeszcze nie zapadły. Rok później uniwersytet przyznał, że DS Jowita w przyszłości pójdzie pod młotek, ale nie zdradzono szczegółów. Zapowiadano, że studenci opuszczą akademik dopiero w chwili ukończenia nowych domów studenckich na terenie Kampusu Morasko. Optymistyczny wariant zakładał, że nowe akademiki na Morasku będą gotowe w 2016 roku, ale wciąż nie powstały.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Dziś do tematu wraca Głos Wielkopolski. Okazuje się, że UAM nie rezygnuje z opcji sprzedania budynku DS Jowita przy rondzie Kaponiera. Do sprzedaży mogłoby jednak dojść najwcześniej po 2020 roku, gdy ukończony zostanie akademik na Morasku. Jego budowa ma ruszyć w tym roku, a gotowy ma być właśnie w 2020 roku. Zamieszka w nim 400 studentów.

Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że budynek mógłby znaleźć nowego nabywcę, ale pod warunkiem, że byłaby zgoda na jego wyburzenie. Część urzędników nie kryje, że taki pomysł uważa za dobry. Za wyburzeniem jest np. architekt miasta Piotr Sobczak. Konkurs architektoniczny miałby wskazać w jaki sposób zagospodarować teren w tej części Poznania. Nie wiadomo jak do sprawy odniesie się Miejski Konserwator Zabytków. Jowita zabytkiem nie jest, ale leży na terenie, który znajduje się pod pieczą konserwatora.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro