Reklama

Sokoły powrócą do Poznania?

Na kominie elektrociepłowni Karolin stowarzyszenie "Na rzecz dzikich Zwierząt Sokół" wraz z Veolią zainstalowało platformę, która ma posłużyć za gniazdo dla sokoła wędrownego.

Sokół w Poznaniu gniazdował ostatni raz w latach 60. W Polsce wyginał na skutek stosowania środków owadobójczych. Na szczęście populację udało się uratować. Teraz jest możliwość, że po kilkudziesięciu latach sokoły wędrowne zagoszczą w Poznaniu. Tak się okazało, że nasz komin, który stanowi najwyższy punkt w Poznaniu jest bardzo ciekawym obiektem jeśli chodzi o sokoła. Okazało się, że dzięki kominowi możemy przyczynić się do tego, że sokół który ostatnio był widziany w Poznaniu w 1964 roku zagości tu na stałe - mówi Katarzyna Borowczyk, kierownik wydziału ochrony środowiska Veolia.

Specjalna platforma, która ma posłużyć za gniazdo dla sokołów została już zainstalowana. Nie wiadomo, jednak, czy drapieżniki się w niej zadomowią. Na razie oblatują, oglądają natomiast czekamy z niecierpliwością, czy zainteresują się skrzynią lęgową - tłumaczy Wiesław Kostyrko, specjalista ds. ochrony środowiska Veolia.

Takie platformy istnieją już w innych zakładach w kraju - między innymi w Gdańsku, we Włocławku i w Toruniu. Wszędzie zostały one założone przez stowarzyszenie "Na rzecz dzikich Zwierząt Sokół".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro