Reklama
Reklama

Sokoły powrócą do Poznania?

Na kominie elektrociepłowni Karolin stowarzyszenie "Na rzecz dzikich Zwierząt Sokół" wraz z Veolią zainstalowało platformę, która ma posłużyć za gniazdo dla sokoła wędrownego.

Sokół w Poznaniu gniazdował ostatni raz w latach 60. W Polsce wyginał na skutek stosowania środków owadobójczych. Na szczęście populację udało się uratować. Teraz jest możliwość, że po kilkudziesięciu latach sokoły wędrowne zagoszczą w Poznaniu. Tak się okazało, że nasz komin, który stanowi najwyższy punkt w Poznaniu jest bardzo ciekawym obiektem jeśli chodzi o sokoła. Okazało się, że dzięki kominowi możemy przyczynić się do tego, że sokół który ostatnio był widziany w Poznaniu w 1964 roku zagości tu na stałe - mówi Katarzyna Borowczyk, kierownik wydziału ochrony środowiska Veolia.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Specjalna platforma, która ma posłużyć za gniazdo dla sokołów została już zainstalowana. Nie wiadomo, jednak, czy drapieżniki się w niej zadomowią. Na razie oblatują, oglądają natomiast czekamy z niecierpliwością, czy zainteresują się skrzynią lęgową - tłumaczy Wiesław Kostyrko, specjalista ds. ochrony środowiska Veolia.

Takie platformy istnieją już w innych zakładach w kraju - między innymi w Gdańsku, we Włocławku i w Toruniu. Wszędzie zostały one założone przez stowarzyszenie "Na rzecz dzikich Zwierząt Sokół".

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro