Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Sokoły powrócą do Poznania?

j
niedziela, 28.01.2018 r.
godz. 13.35
j | niedziela, 28.01.2018 r., godz. 13.35
Sokoły powrócą do Poznania?

Na kominie elektrociepłowni Karolin stowarzyszenie „Na rzecz dzikich Zwierząt Sokół” wraz z Veolią zainstalowało platformę, która ma posłużyć za gniazdo dla sokoła wędrownego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Sokół w Poznaniu gniazdował ostatni raz w latach 60. W Polsce wyginał na skutek stosowania środków owadobójczych. Na szczęście populację udało się uratować. Teraz jest możliwość, że po kilkudziesięciu latach sokoły wędrowne zagoszczą w Poznaniu. Tak się okazało, że nasz komin, który stanowi najwyższy punkt w Poznaniu jest bardzo ciekawym obiektem jeśli chodzi o sokoła. Okazało się, że dzięki kominowi możemy przyczynić się do tego, że sokół który ostatnio był widziany w Poznaniu w 1964 roku zagości tu na stałe – mówi Katarzyna Borowczyk, kierownik wydziału ochrony środowiska Veolia.

Specjalna platforma, która ma posłużyć za gniazdo dla sokołów została już zainstalowana. Nie wiadomo, jednak, czy drapieżniki się w niej zadomowią. Na razie oblatują, oglądają natomiast czekamy z niecierpliwością, czy zainteresują się skrzynią lęgową – tłumaczy Wiesław Kostyrko, specjalista ds. ochrony środowiska Veolia.

Takie platformy istnieją już w innych zakładach w kraju – między innymi w Gdańsku, we Włocławku i w Toruniu. Wszędzie zostały one założone przez stowarzyszenie „Na rzecz dzikich Zwierząt Sokół”.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama