Reklama
Reklama

Po eksplozji w Murowanej Goślinie: poszkodowane rodziny potrzebują pomocy!

Przez cały czas trwa liczenie strat i ustalanie przyczyn wybuchu gazu w Murowanej Goślinie. Przez cały czas organizowane są też różne formy pomocy dla rodzin, które w pożarze straciły cały dobytek. Potrzebne jest praktycznie wszystko.

Przypomnijmy. Wstępnie mówi się, że przyczyną wybuchu było rozszczelnienie gazociągu pod ulicą Gnieźnieńską w Murowanej Goślinie. W wyniku pożaru gazociągu wysokiego ciśnienia DM500 Poznań-Rogoźno całkowitemu zniszczeniu uległy 3 budynki mieszkalne i 1 gospodarczy, a około 15 nie nadaje się do zamieszkania. Ich mieszkańcy uszli z życiem, szybko opuszczając zagrożony teren. Ewakuowano też kilkadziesiąt osób w promieniu pół kilometra. Pogorzelcy noc spędzili u rodzin, choć gmina i wojewoda oferowali im pomoc i zastępcze lokum.

Jak już wcześniej informowaliśmy trzy najbardziej poszkodowane rodziny otrzymają po 10 tysięcy złotych od operatora gazociągu. Wojewoda także zadeklarował pomoc prawną i finansową. Gmina wypłaca zasiłki po sześć tysięcy złotych i zagwarantowała mieszkania socjalne. Uruchomiono też konto na które każdy może wpłacać pieniądze dla ofiar wybuchu - zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych prowadzi też Ośrodek Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie oraz Stowarzyszenie KB Katorżnik w Murowanej Goślinie. Osoby, które chcą pomóc mogą wpłacać pieniądze na specjalnie utworzone w tym celu konto. Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj.

Do sztabu kryzysowego można także przynosić niezbędne rzeczy potrzebne pogorzelcom. Wielu mieszkańców w wyniku pożaru straciło dobytek swojego życia oraz możliwość normalnego funkcjonowania. Zagrożenie zostało już zażegnane ale pozostało to co najtrudniejsze, czyli powrót do normalnego życia. Na chwile obecną potrzebne jest praktycznie wszystko. Mamy nadzieje, że w tych trudnych chwilach los waszych sąsiadów nie będzie wam obojętny - apelują strażacy z OSP Murowana Goślina. Osoby, które chciałyby wesprzeć pogorzelców proszone są o kontakt mailowy. W wysłanej na adres [email protected] wiadomości należy podać imię i nazwisko, nr telefonu oraz formę pomocy, jaką chcemy zaoferować na przykład śpiwory, pożywienie, kosmetyki, materiały budowlane i inne. Dzięki takim danym organizatorzy akcji będą mogli szybko i sprawnie pomoc rozdysponować.

W pomoc pogorzelcom deklaruje też firma z branży medycznej z siedzibą w Murowanej Goślinie, która między innymi organizuje profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy. Osoby zainteresowane, które chciałyby zapisać się na takie szkolenie proszone są o kontakt pod numerem telefonu 698 186 810. Wszystkie zebrane pieniądze ostaną przekazane na pomoc dla osób, które w pożarze straciły cały dobytek.

My spotkamy się z rodzinami najbardziej poszkodowanymi w poniedziałek. Nie potrzebują oni pomocy psychologa. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie - deklaruje Dariusz Urbański, burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina.

W pożarze ucierpiały też zwierzęta i dla ich również potrzebna jest pomoc. Potrzebne pilnie (!!!) koncentraty do paszy dla trzody chlewnej. Jeśli ktoś może, prosimy o dostarczenie do Długiej Gośliny 54 - czytamy w komunikacie na stronie UMiG Murowana Goślina.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
28.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro