Reklama
Reklama

Wysłali drona do walki ze smogiem. Po godzinie straż miejska wystawiła pierwszy mandat

fot. UM Katowice
fot. UM Katowice

W Katowicach testowany jest dron firmy Flytronic, który umożliwia szybką analizę dymu wydobywającego się z kominów. W ciągu pierwszej godziny dron wytypował pierwszego truciciela, a Straż Miejska ukarała go mandatem.

Dron został przygotowany przez firmę Flytronic z Gliwic, która jest liderem w branży bezzałogowych pojazdów latających w kraju. Przygotowany dron pozwala na analizę zawartości dymu pod kątem zawartościetanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 - Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości- wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwsze testy odbyły się we wtorek i zakończyły się pierwszym sukcesem. Udało się wytypować truciciela, który został ukarany przez strażników miejskich mandatem w wysokości 500 złotych. Kolejne próby będą prowadzone w najbliższych dniach i tygodniach, ale Urząd Miasta nie ujawnia dokładnych lokalizacji i terminów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
14.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro