Reklama
Reklama

Przedłużą trasę tramwajową na os. Dębina? Miasto szykuje się do inwestycji

Trasa tramwajowa ma przebiegać przez rynek na Dębcu

Na wydłużenie trasy tramwajowej od wielu lat czekają mieszkańcy.

Od czterech lat na osiedlu Dębina nie działa parking, z którego wcześniej korzystało około 200 kierowców. Choć teren na parking chciała wydzierżawić spółdzielnia mieszkaniowa, miasto się na to nie zgodziło tłumacząc, że parking w tym miejscu nie jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ten natomiast zakłada w tym miejscu... pętlę tramwajową.

Mijały lata, a w sprawie budowy trasy tramwajowej nic się nie działo. Sytuacja zmieniła się jednak w tym tygodniu. Do Rady Osiedla Zielony Dębiec trafiło pismo z Zarządu Transportu Miejskiego, w którym urzędnicy informują, że ZTM zaczyna działania zmierzające do "wykonania dokumentacji koncepcyjnej dla budowy trasy tramwajowej na Klin Dębiecki". Jest to możliwe dzięki uchwaleniu Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta, w której zabezpieczono środki na ten cel (na dokumentację).

Pismo dotyczyło Targowiska "Racjonalizatorów", a więc dębieckiego ryneczku. Okazuje się, że planowana trasa tramwajowa koliduje z rynkiem. Dlatego poproszono osiedlowych radnych o przedstawienie ich stanowiska w sprawie nowej lokalizacji dla ryneczku. ZTM zapewnia, że prace koncepcyjne będą się wiązać z konsultacjami z mieszkańcami.

Koncepcja trasy ma być gotowa w tym roku. Wstępne założenia wskazują, że tory tramwajowe będą przebiegać wzdłuż ulicy 28 Czerwca 1956 roku, a więc przez obecny rynek. Wielu kupców jednak w to nie wierzy tłumacząc, że ten pomysł był aktualny wiele lat temu, a dziś na pewno nie będzie realizowany. Urzędnicy mają jednak inne zdanie w tej sprawie, stąd prośba o pomoc we wskazaniu nowej lokalizacji dla targowiska.

Miasto obecnie nie posiada pieniędzy na realizację tak dużej inwestycji. Urzędnicy liczą, że środki mogłyby pochodzić z Unii Europejskiej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
24.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro