Reklama
Reklama

Eksploratorzy weszli do ZNTK: szkielet psa i ślady po satanistach

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego przyciągają miłośników eksploracji.

Zobacz jak prezentują się obiekty na filmie przygotowanym przez SzamoUrbex:

Historia zakładów sięga 1870 roku, choć aktualna nazwa została wprowadzona dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku. W najlepszym okresie pracowało tu kilka tysięcy osób. W 1995 roku przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę. Sytuacja spółki nie była dobra, a pogorszył ją fakt, że produkowane tu autobusy szynowe sprawiały sporo problemów podczas serwisowania. 10 lat później spółkę przejęła Sigma, ale sytuacja się nie poprawiła.

Dziś teren ZNTK przy Roboczej wygląda na "zapomniany". Już w czerwcu 2015 roku miasto, jako jeden z wierzycieli ZNTK Nieruchomości, złożyło wniosek o upadłość spółki. Miasto chciało uzyskać pieniądze z tytułu podatku od nieruchomości. Ale wierzycieli jest więcej. Niektórzy szacują roszczenia na kilkadziesiąt milionów złotych.

W połowie ubiegłego roku pisaliśmy, że ZNTK Nieruchomości jest w stanie upadłości likwidacyjnej, a spółką zarządza syndyk. Następnie pojawiły się informacje o oszacowaniu wartości 20-hektarowego gruntu, na którym znajdowały się Zakłady. Teren ma zostać wystawiony na sprzedaż za 240 milionów złotych, a odbyć się może nawet 18 postępowań sprzedażowych, jeśli za pierwszym razem nie uda się znaleźć nabywcy. Najniższa kwota, jaką syndyk chce uzyskać za sprzedaż to 170 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, procedura związana ze sprzedażą miałaby się rozpocząć w 2018 roku. Nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a tym samym nie wiadomo co będzie tu mogło powstać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro