Reklama
Reklama

Podpoznański Solaris pracuje nad 24-metrowym trolejbusem

fot. Solaris

Tak długie pojazdy to rzadkość na ulicach.

Solaris Trollino 24 ma być pojazdem dwuprzegubowym i trójczłonowym. Ma mieć ponad 24 metry długości. Platforma produkcyjna miałaby być wykorzystywana nie tylko do budowy trolejbusów, ale też autobusów hybrydowych i elektrycznych o tej samej długości.

Jak podaje branżowy portal transport-publiczny.pl, prototypowy trolejbus ma być gotowy w połowie roku, a następnie będzie testowany w wybranych europejskich miastach. Równocześnie będzie przechodzić badania homologacyjne, których celem jest dopuszczenie go do ruchu pasażerskiego.

- Napęd stanowić będą dwa silniki trakcyjne, napędzające dwie osie napędowe. Zamontowany w trolejbusie pakiet baterii o pojemności 94 Ah (58 kWh) ładowany będzie podczas jazdy z trakcji trolejbusowej poprzez stosowany tradycyjnie w trolejbusach pantograf dwupolowy. Energia zgromadzona w bateriach wykorzystywana będzie z kolei do zasilania napędu, gdy trolejbus znajduje się poza trakcją elektryczną - podaje portal.

W pojeździe znajdzie się układ drzwi 2-2-2-2-2. Kierowcy będą tu mieć ogrzewany i wentylowany fotel umożliwiający wybranie ergonomicznej pozycji. Do ich dyspozycji będą też monitory pokazujące obraz z kamery skierowanej m.in. na pantograf. W środku pasażerowie będą mogli korzystać z tablic kierunkowych i monitorów w ramach systemu informacji pasażerskiej. Nie zabraknie klimatyzacji, gniazd USB, LED-owego oświetlenia, 53 miejsc siedzących (w tym 16 na niskiej podłodze). W projekcie jest miejsce na rowery oraz wózek dziecięcy czy inwalidzki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.25 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro