Reklama

To już pewne. Rowerzyści pojadą pod ul. Jana Pawła II!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

O budowie ścieżki rowerowej, która połączy Maltę i tereny nadwarciańskie oraz będzie przebiegać zasypanym w przeszłości przepustem Śluzy Cybińskiej, mówi się od lat.

O sprawie pisaliśmy już w 2015 roku. Wówczas z pomysłem wykorzystania zasypanego przepustu Śluzy Cybińskiej znajdującego się pod ulicą Jana Pawła II w rejonie restauracji Maltanka wyszło Porozumienie dla Twierdzy Poznań. Proponowano, by w zasypanym przepuście utworzyć ścieżkę pieszo-rowerową, która byłaby bezkolizyjnym łącznikiem Wartostrady na nadwarciańskich terenach z terenem rekreacyjnym Malty.

Próbowano uzyskać finansowanie dla tej inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale ostatecznie to się nie udało. Wydział Ochrony Środowiska UMP zlecił natomiast przygotowanie ekspertyzy, która miała określić czy wykorzystanie przepustu na ścieżkę pieszo-rowerową jest w ogóle możliwe.

Dziś już wiadomo, że trasa dla pieszych i rowerzystów powstanie w tym miejscu. - Oczywiście prace wymagają odwodnienia, ale tunel jest jak najbardziej możliwy do adaptacji - mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów UM. - To będzie perełka. Wykorzystane zostaną fragmenty dawnych fortyfikacji pruskich - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Cieszą się rowerzyści. - Dzięki takiemu łącznikowi uzyskamy nie tylko połączenie Malty i Wartostrady, ale też uda się rozładować duży ruch rowerowy nad Maltą, bo będzie można tędy bezkolizyjnie przejechać nad Wartę - zauważa Andrzej Janowski, prezes stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Wiadomo, że prace mają potrwać dwa lata. Konieczne jest jeszcze dojście do porozumienia miasta i kurii, bo to kuria jest właścicielem części terenów w tym miejscu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.48 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro