Reklama
Reklama

Os. Piastowskie: administracja wymieniła pokrętła grzejników. Mieszkańcy nie mogą ich wyłączyć

Część mieszkańców domaga się możliwości "całkowitego" zakręcenia pokrętła, a nowe urządzenia na to nie pozwalają.

Do tej pory mieszkańcy mieli przy swoich grzejnikach pokrętła, na których namalowana była również "śnieżynka". Oznaczało to, że mogą całkowicie zamknąć dopływ ogrzewania do swoich grzejników, a tym samym nie muszą za ogrzewanie płacić, bo liczniki nie "nabijają" kosztownych jednostek ciepła.

Teraz mieszkańcy osiedla Piastowskiego mają nie tylko nowe liczniki ciepła, elektroniczne, ale też otrzymali nowe pokrętła grzejników. Najniższą wartością na pokrętle jest obecnie 2. Nie ma tu ani 1, ani 0, a tym bardziej śnieżynki. Nie ma więc możliwości, by całkowicie zamknąć dopływ ciepła. W zimne dni oznacza to, że grzejniki i tak będą ciepłe, choć mieszkaniec może sobie tego nie życzyć. I oczywiście musi za to płacić. - Jeżeli ja chcę sobie wyłączyć ogrzewanie, to powinienem mieć prawo to wykonać - mówi Paweł Nowak, mieszkaniec osiedla.

Zastępca kierownika osiedla zapewnia, że dziś "2" na pokrętle to "0" na już zdemontowanych urządzeniach. Administracja równocześnie tłumaczy, że nowe pokrętła trzeba było zamontować, bo takie są przepisy. Mieszkaniec może decydować o temperaturze w swoim mieszkaniu, ale... do czasu. Termometry w pomieszczeniach nie mogą pokazywać mniej niż 16 stopni Celsjusza. Gdy tak się stanie, grzejniki zaczną grzać. - Jeśli ktoś zapomni zamknąć okno, jest to zabezpieczenie przed tym by np. nie doszło do pęknięcia rur przy temperaturach na dworze np. -10 czy -15 stopni - mówi Roman Krzywiński, zastępca kierownika os. Piastowskiego.

Mieszkańcy skarżą się, że problem pojawia się głównie przy wietrzeniu mieszkania. Tuż po otwarciu okna grzejnik zaczyna się robić gorący, a licznik ciepła "bije". - Zużycie ciepła jest odpowiednio wyższe, a równocześnie opłaty związane z eksploatacją mieszkania - zauważa Paweł Nowak. - Należy wietrzyć krócej, a częściej - radzi kierownictwo osiedla.

Spółdzielnia Osiedle Młodych planuje wymiany pokręteł w grzejnikach także na innych osiedlach - Rzeczypospolitej, Lecha, Bohaterów II Wojny Światowej czy Armii Krajowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie IMGW. Dla 16 powiatów w naszym regionie!
29℃
17℃
Poziom opadów:
21 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro