Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 2
Reklama

Niesamowite zdjęcia z czasów produkcji poznańskiego Tarpana Honkera

BS
poniedziałek, 22.01.2018 r.
godz. 16.30
BS | poniedziałek, 22.01.2018 r., godz. 16.30
Niesamowite zdjęcia z czasów produkcji poznańskiego Tarpana Honkera
fot. honkerteam.pl

Niesamowitą galerię zdjęć produkowanego w Poznaniu Tarpana Honkera opublikowała grupa honkerteam.pl.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
5°C 1030 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1024 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wielkopolskie Zakłady Napraw Samochodowych powstały w latach pięćdziesiątych, ale szybki ich rozwój rozpoczyna się w latach siedemdziesiątych, kiedy zostają przemianowane najpierw na Zakład Samochodów Rolniczych, a później samodzielną Fabrykę Samochodów Rolniczych "Polmo". Podstawowym modelem produkowanym w poznańskiej fabryce był Tarpan, który w różnych wersjach powstawał od 1973 do 1995 roku i zmotoryzował polską wieś.

Mniej popularnym modelem był terenowy Tarpan Honker, którego założenia zaczęły powstawać pod koniec lat siedemdziesiątych. Produkcja polskiej terenówki rozpoczęła się w 1988 roku w Antoninku. Na początku lat dziewięćdziesiątych na terenach fabryki w Antoninku działalność rozpoczęła spółka Volkswagen Poznań, która powstała jako joint venture producenta Tarpana i niemieckiego Volkswagena. W Antoninku montowano wówczas dostawcze VW Transportery oraz osobowe Skody. Ostatecznie w 1996 spółka została zlikwidowana i przeszła w całości do koncernu Volkswagen. Fabryka VW do dziś istnieje w Antoninku.

Koniec Fabryki Samochodów Rolniczych nie oznaczał jednak końca Tarpana Honkera. Licencja na jego produkcję była wielokrotnie sprzedawana, samochód produkowany był między innymi pod marką Daewoo. Dziś Honker produkowany jest przez Fabrykę Samochodów Honker z Lublina.

Niezwykle ciekawą galerię zdjęć z czasów produkcji Honkera w Poznaniu zaprezentowali fani samochodu na stronie honkerteam.pl w serwisie Facebook. Dzięki ich uprzejmości prezentujemy kilka wybranych zdjęć, a wszystkie zdjęcia można obejrzeć w tym miejscu.

Reklama