Reklama
Reklama

Wbrew wypowiedziom polityków partii rządzącej Polska przyjmuje uchodźców

Tymczasowy obóz dla uchodźców w Berlinie | fot. Kay Nietfeld/PAP/DPA

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o uchodźcach przyjętych przez Węgry. Okazuje się jednak, że również Polska w 2016 roku objęła ochroną międzynarodową kilkaset osób.

Zarówno Polska jak i Węgry najgłośniej sprzeciwiały się tzw. mechanizmowi relokacji i odmówiły przyjęcia uchodźców, a politycy PiS wielokrotnie zapewniali, że Polska nie przyjmie uchodźców. Ostatnio na jaw wyszło, że mimo ostrej retoryki Węgry przyjęły blisko 1300 uchodźców, a teraz okazuje się, że również Polska wbrew oficjalnym komunikatom uchodźców przyjmuje.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Do danych Urzędu ds. Cudzoziemców dotarł portal Oko.press. Wynika z nich, że w 2016 roku o którąś z form ochrony międzynarodowej ubiegało się w Polsce 12 321, a otrzymało ją 308 osób. Spora liczba umorzeń dotyczy jednak osób z obszaru byłego Związku Radzieckiego, które po złożeniu wniosku opuścił kraj i nie czekały na decyzję. To ponad 9000 wniosków.

Z 308 osób, które uzyskały ochronę międzynarodową, 108 otrzymało status uchodźcy. Zdecydowana większość z nich - 40 osób - to obywatele Syrii. Choć przedstawiciele partii rządzącej wielokrotnie mówili o milionie uchodźców z Ukrainy, to w rzeczywistości zaledwie 16 Ukraińców otrzymało taki status.

Pozostali objęci ochroną międzynarodową otrzymali tzw. ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt tolerowany. Są wśród nich między innymi Irakijczycy, Libijczycy, Ukraińcy i Tadżycy.

Dane za rok 2017 mamy poznać w najbliższych dniach.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
22.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro