Reklama
Reklama

Ławica zapowiada walkę o kolejne połączenia

fot. Aerofoto Kaczmarczyk
fot. Aerofoto Kaczmarczyk

Poznańskie lotnisko chwali się dobrymi wynikami w 2017 roku i zapowiada, że w tym roku może być jeszcze lepiej.

W 2017 roku na poznańskiej Ławicy uruchomiono aż 15 nowych kierunków, co jest absolutnym rekordem lotniska. Obsłużono tu ponad 1,85 mln pasażerów i przekroczono tym samym założenia przyjęte na 2017 rok. Najwięcej osób korzystało z tanich linii lotniczych - prawie milion. Kolejną pozycję zajmują loty czarterowe (prawie 0,5 mln pasażerów), a kolejne miejsce zajmują przewoźnicy tradycyjni (ok. 400 tysięcy pasażerów).

Dokąd lataliśmy w grudniu najchętniej? W przypadku przewoźników tradycyjnych najwięcej osób skorzystało z lotu do i z Warszawy (ponad 14 000 pasażerów). W przypadku tanich linii lotniczych numerem jeden niezmiennie jest Londyn, ale nowe kierunki także mogą się pochwalić dobrymi wynikami. Na trasie Poznań - Madryt - Poznań poleciało 2275 osób, Poznań - Ateny - Poznań 2603 osoby, a Poznań - Tel Awiw - Poznań 3201 osób. Wiele osób wybrało się w grudniu na spóźnione wakacje. Lotami czarterowymi chętnie latano na Dominikanę (prawie 1600 osób), do Hurghady (2101 osób), na Wyspy Kanaryjskie (około 4500 osób).

Mariusz Wiatrowski, prezes Ławicy zaznacza, że w 2018 roku wyniki mogą być jeszcze lepsze. - Planujemy znacznie przekroczyć wynik 2 mln obsłużonych pasażerów, na co mamy obecnie silne podstawy - mówi. A to nie koniec. W ciągu dwóch lat port lotniczy chce obsługiwać 2,5 mln pasażerów rocznie. - Oczywiście nadal brakuje nam wielu kierunków i nie spoczniemy w staraniach o nie. Dlatego zabiegamy między innymi o loty do Lizbony, Porto, Amsterdamu, Paryża-CDG i Brukseli. Ale to oczywiście nie jest koniec naszego apetytu na nowości. Już dzisiaj wiemy i o tym informowaliśmy, że do rozkładu letniego wchodzą kolejne nowości oferowane przez niskokosztowe linie lotnicze. Mamy zatem Dortmund, Reykjavik oraz tak oczekiwany przez pasażerów Mediolan - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro