Zmiany komunikacyjne na Jeżycach jednak nie tak rewolucyjne?
Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał, że mieszkańcy nie są gotowi na "rewolucję" na Jeżycach.
Zgodnie z założeniami miasta z ubiegłego roku, po zmianach na Jeżycach ograniczony miał zostać ruch tranzytowy, a dodatkowo uspokojony miał tu być ruch. Ponieważ mieszkańcy zgłosili wiele uwag do przygotowanych koncepcji, zdecydowano się na opracowanie nowego wariantu i wydłużenie konsultacji.
Dziś Zarząd Dróg Miejskich przyznaje, że już pierwszy etap konsultacji pokazał, iż mieszkańcy rewolucji nie chcą. Zrezygnowano więc m.in. z wycofania z Jeżyc ruchu tranzytowego, ale podtrzymano propozycję zakładającą wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h na większości ulic tego rejonu Poznania. To nie koniec. "W mocy" utrzymano też zaproponowane lokalizacje nowych przejść dla pieszych, wyniesionych skrzyżowań czy ronda. Wskazano też skrzyżowania, z których miałaby zniknąć sygnalizacja świetlna (Jackowskiego / Polna, Szamarzewskiego / Polna oraz Jeżycka / Poznańska).
Jedną ze zmian, które mogłyby zostać wprowadzone, jest wyłączenie z ruchu fragmentu ulicy Dąbrowskiego w rejonie Rynku Jeżyckiego. Ale taka modyfikacja miałaby wejść w życie tylko w sytuacji, gdy wybudowany zostałby nowy odcinek ulicy Świętego Wawrzyńca wzdłuż torów kolejowych do ul. Kościelnej. Osiedlowi radni jednak zauważają, że w najbliższych latach nic takiego nie nastąpi, bo budowa nie jest wpisana w żadne plany inwestycyjne.
W trakcie wprowadzania zmian z ulic ma zniknąć jak najmniejsza liczba miejsc do parkowania, które według mieszkańców są tu bardzo istotne. Inicjatywa Społeczna Chcemy Pięknych Jeżyc zapowiada natomiast walkę o remonty chodników na terenie dzielnicy. - Autami odbywa się jedynie 25% jeżyckich podróży, nieco ponad 40% śródmiejskich gospodarstw domowych korzysta w ogóle z samochodów, a cała infrastruktura do dziś faworyzuje ten środek transportu, kosztem chodników i estetyki przestrzeni publicznej - zauważa Krzysztof Koch z inicjatywy. I jak przypomina, że w ubiegłym roku przeprowadzono zmiany na Słowackiego i "mimo początkowego konfliktu nowy kształt ulicy znalazł powszechne uznanie wśród mieszkańców i odwiedzających". - Uważamy jednak, że jedna ulica to za mało.
Obecnie trwa drugi etap konsultacji społecznych w sprawie zmian na Jeżycach. Potrwa do końca stycznia. Na 24 i 25 stycznia zaplanowano dyżury ekspertów w SP nr 23 przy ulicy Norwida oraz SP nr 36 przy ul. Słowackiego. 24 stycznia ekspert będzie dyżurować od 8.00 do 11.00, a 25 - od 16.00 do 19.00.