Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 5
Reklama

Zmiany komunikacyjne na Jeżycach jednak nie tak rewolucyjne?

KaT
czwartek, 18.01.2018 r.
godz. 08.22
KaT | czwartek, 18.01.2018 r., godz. 08.22
Zmiany komunikacyjne na Jeżycach jednak nie tak rewolucyjne?

Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich pierwszy etap konsultacji społecznych pokazał, że mieszkańcy nie są gotowi na „rewolucję” na Jeżycach.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1031 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1033 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1031 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zgodnie z założeniami miasta z ubiegłego roku, po zmianach na Jeżycach ograniczony miał zostać ruch tranzytowy, a dodatkowo uspokojony miał tu być ruch. Ponieważ mieszkańcy zgłosili wiele uwag do przygotowanych koncepcji, zdecydowano się na opracowanie nowego wariantu i wydłużenie konsultacji.

Dziś Zarząd Dróg Miejskich przyznaje, że już pierwszy etap konsultacji pokazał, iż mieszkańcy rewolucji nie chcą. Zrezygnowano więc m.in. z wycofania z Jeżyc ruchu tranzytowego, ale podtrzymano propozycję zakładającą wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h na większości ulic tego rejonu Poznania. To nie koniec. „W mocy” utrzymano też zaproponowane lokalizacje nowych przejść dla pieszych, wyniesionych skrzyżowań czy ronda. Wskazano też skrzyżowania, z których miałaby zniknąć sygnalizacja świetlna (Jackowskiego / Polna, Szamarzewskiego / Polna oraz Jeżycka / Poznańska).

Jedną ze zmian, które mogłyby zostać wprowadzone, jest wyłączenie z ruchu fragmentu ulicy Dąbrowskiego w rejonie Rynku Jeżyckiego. Ale taka modyfikacja miałaby wejść w życie tylko w sytuacji, gdy wybudowany zostałby nowy odcinek ulicy Świętego Wawrzyńca wzdłuż torów kolejowych do ul. Kościelnej. Osiedlowi radni jednak zauważają, że w najbliższych latach nic takiego nie nastąpi, bo budowa nie jest wpisana w żadne plany inwestycyjne.

W trakcie wprowadzania zmian z ulic ma zniknąć jak najmniejsza liczba miejsc do parkowania, które według mieszkańców są tu bardzo istotne. Inicjatywa Społeczna Chcemy Pięknych Jeżyc zapowiada natomiast walkę o remonty chodników na terenie dzielnicy. - Autami odbywa się jedynie 25% jeżyckich podróży, nieco ponad 40% śródmiejskich gospodarstw domowych korzysta w ogóle z samochodów, a cała infrastruktura do dziś faworyzuje ten środek transportu, kosztem chodników i estetyki przestrzeni publicznej - zauważa Krzysztof Koch z inicjatywy. I jak przypomina, że w ubiegłym roku przeprowadzono zmiany na Słowackiego i „mimo początkowego konfliktu nowy kształt ulicy znalazł powszechne uznanie wśród mieszkańców i odwiedzających”. - Uważamy jednak, że jedna ulica to za mało.

Obecnie trwa drugi etap konsultacji społecznych w sprawie zmian na Jeżycach. Potrwa do końca stycznia. Na 24 i 25 stycznia zaplanowano dyżury ekspertów w SP nr 23 przy ulicy Norwida oraz SP nr 36 przy ul. Słowackiego. 24 stycznia ekspert będzie dyżurować od 8.00 do 11.00, a 25 - od 16.00 do 19.00.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama