Reklama
Reklama

Poznań w 1945 roku. Zapomniane zdjęcia z kolejowego archiwum

Most nad Wartą | fot. DOKP Poznań/Stacja Muzeum
Most nad Wartą | fot. DOKP Poznań/Stacja Muzeum

Ponad sto zdjęć wykonanych w 1945 roku zawiera "Album zniszczonych mostów w DOKP Poznań", który przechowywany jest w warszawskiej Stacji Muzeum. Dziś na naszych łamach prezentujemy zdjęcia wykonane w samym Poznaniu.

Nie są dokładnie znane losy albumu, nie wiadomo też kto jest autorem zamieszczonych w nim zdjęć. Można jednak przypuszczać, że ze względu na strategiczną rolę kolei w odbudowującym się kraju, zdjęcia powstawały krótko po zakończeniu działań wojennych. Niektóre zamieszczone w albumie zdjęcia wykonane zostały zimą, a udało nam się określić, że zdjęcie przedstawiające działający most do żwirowni miejskiej zostało wykonane po 4 kwietnia 1945 roku. Znane jest zdjęcie lotnicze z tego dnia, na którym ów most dopiero powstaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Większość obiektów prezentowanych na zdjęciach została odbudowana, ale są też takie, które dziś nie istnieją. O bocznym moście prowadzącym do Gazowni Miejskiej świadczy już dziś tylko szerokość przeprawy przez Wartę pomiędzy stacjami Poznań Garbary i Wschód. Po wspomnianym wyżej moście do żwirowni miejskiej pozostały dziś tylko niewielkie ślady przy ulicy Gdyńskiej. Z kolei drewniana kładka przy stacji Starołęka zamieniła się z biegiem lat w wiadukt drogowy w ciągu ulicy Gołężyckiej.

Zdjęcia zostały udostępnione przez Stację Muzeum z Warszawy. Wkrótce opublikujemy drugą część galerii, w której znajdą się zdjęcia spoza Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
61.76 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro