Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 4
Reklama

Poznań w 1945 roku. Zapomniane zdjęcia z kolejowego archiwum

BS
wtorek, 16.01.2018 r.
godz. 16.30
BS | wtorek, 16.01.2018 r., godz. 16.30
Poznań w 1945 roku. Zapomniane zdjęcia z kolejowego archiwum
Most nad Wartą - fot. DOKP Poznań/Stacja Muzeum

Ponad sto zdjęć wykonanych w 1945 roku zawiera "Album zniszczonych mostów w DOKP Poznań", który przechowywany jest w warszawskiej Stacji Muzeum. Dziś na naszych łamach prezentujemy zdjęcia wykonane w samym Poznaniu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1022 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1033 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Nie są dokładnie znane losy albumu, nie wiadomo też kto jest autorem zamieszczonych w nim zdjęć. Można jednak przypuszczać, że ze względu na strategiczną rolę kolei w odbudowującym się kraju, zdjęcia powstawały krótko po zakończeniu działań wojennych. Niektóre zamieszczone w albumie zdjęcia wykonane zostały zimą, a udało nam się określić, że zdjęcie przedstawiające działający most do żwirowni miejskiej zostało wykonane po 4 kwietnia 1945 roku. Znane jest zdjęcie lotnicze z tego dnia, na którym ów most dopiero powstaje.

Większość obiektów prezentowanych na zdjęciach została odbudowana, ale są też takie, które dziś nie istnieją. O bocznym moście prowadzącym do Gazowni Miejskiej świadczy już dziś tylko szerokość przeprawy przez Wartę pomiędzy stacjami Poznań Garbary i Wschód. Po wspomnianym wyżej moście do żwirowni miejskiej pozostały dziś tylko niewielkie ślady przy ulicy Gdyńskiej. Z kolei drewniana kładka przy stacji Starołęka zamieniła się z biegiem lat w wiadukt drogowy w ciągu ulicy Gołężyckiej.

Zdjęcia zostały udostępnione przez Stację Muzeum z Warszawy. Wkrótce opublikujemy drugą część galerii, w której znajdą się zdjęcia spoza Poznania.

Reklama