Reklama
Reklama

Jest pozwolenie na przebudowę linii kolejowej Poznań - Piła

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Stosowne pozwolenie wydał wojewoda, a tym samym kolejny etap prac może się rozpocząć.

Zgodnie z planem, w grudniu ubiegłego roku, zakończył się pierwszy etap prac związanych z przebudową trasy kolejowej Poznań - Piła. Obejmował 25-kilometrowy odcinek Poznań - Oborniki (jeden tor oraz perony). Obecnie trwają prace związane z układaniem kabli telekomunikacyjnych do nowego lokalnego centrum sterowania. To drugi etap prac. - Budowane są nastawnie kontenerowe. Zaplanowano również prace przy sieci trakcyjnej - wyjaśnia PKP PLK. Prace te nie utrudniają życia pasażerom.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


W marcu ruszy trzeci etap inwestycji - pomiędzy Obornikami i Piłą oraz na drugim torze między Poznaniem i Obornikami. Umożliwia to wydane przez wojewodę pozwolenie na budowę. - Przebudowie ulegnie, zarówno układ torowy, jak i towarzysząca mu infrastruktura kolejowa - tłumaczy Zbigniew Hoffmann. - Wyremontowane będą również obiekty inżynieryjne, a część z nich zostanie dostosowana do przejść dla zwierząt. Ponadto przebudowane i wyremontowane zostaną przejazdy i przejścia w poziomie szyn, a część przejazdów zostanie zlikwidowana - precyzuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody. W ramach prac przebudowane lub wybudowane zostaną perony na przystankach Oborniki Wlkp. Miasto, Rożnowo, Parkowo, Tarnowo Rogozińskie, Sokołowo Budzyńskie, Ostrówki k/Chodzieży, Milcz, Piła Kalina i na stacjach Oborniki, Rogoźno Wlkp., Budzyń, Chodzież, Dziembówko, Piła Główna.

Prace w ramach trzeciego etapu będą podzielone na dwie części. Od marca do maja autobusowa komunikacja zastępcza będzie kursować między Wargowem i Obornikami, a od maja do sierpnia między Obornikami i Piłą.

Po zakończeniu wszystkich prac, czas przejazdu między Poznaniem i Piłą ma się skrócić o około 40 minut (z dwóch godzin do 1 godziny i 20 minut). Inwestycja ma potrwać maksymalnie do grudnia 2019 roku. Wartość projektu to około 500 mln złotych netto.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
63.71 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro