Szpital dziecięcy coraz bliżej. "Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę może nastąpić w połowie roku"
W połowie roku ma zostać wbita pierwsza łopata na budowie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Zapowiadana od lat inwestycja ma już gotowy projekt i zabezpieczone pieniądze na realizację
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, to budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka powinna zakończyć się w 2020 roku, a pierwsi mali pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego szpitala pediatrycznego w stolicy Wielkopolski od 2021 roku - poinformował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest warta 375 milionów złotych, z czego 237 mln pochodzi bezpośrednio z UE, a 101 milionów z budżetu państwa - części, która jest związana z Kontraktem Terytorialnym. Pozostałe 36,6 mln zł wkładu własnego stanowić będzie nisko oprocentowana pożyczka ze środków zwrotnych inicjatywy Jessica z lat 2007 - 2013, których operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego- dodał. Zgodę na jej zaciągnięcie wyraził Sejmik Województwa Wielkopolskiego podczas poniedziałkowej, nadzwyczajnej sesji.
Według projektu w nowym szpitalu, który ostanie wybudowany przy ulicy Lutyckiej znajdzie się około 350 łóżek dla pacjentów rozlokowanych w jednoosobowych salach. Placówka ma też zostać wyposażona w pokoje i łóżka dla rodziców. Pojawi się strefa bufetowa i plac zabaw. Ale przede wszystkim sale wyposażone w lepszy sprzęt medyczny. 7 kondygnacji, 354 łóżka dla pacjentów w jednoosobowych salach, ponad 2 tysiące pomieszczeń o powierzchni 6 tys. m2, a także 425 miejsc parkingowych, wszystko na działce o powierzchni 3 hektarów położonej pomiędzy Szpitalem Wojewódzkim a szpitalem MSWiA - scharakteryzowała inwestycję Izabela Grzybowska, prezes spółki Szpitale Wielkopolski.
Mamy dopięty budżet, projekt i pozwolenie na budowę. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę może nastąpić w połowie roku, po wyłonieniu wykonawcy budowy Centrum - tłumaczy Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.