Reklama
Reklama

27 Grudnia: miasto kupiło grunty. Stanie tu muzeum?

Na niebiesko zaznaczono działki, które miasto próbowało sprzedać w przeszłości
Na niebiesko zaznaczono działki, które miasto próbowało sprzedać w przeszłości

Od kilku lat miasto próbowało sprzedać działki przy ulicy 27 Grudnia w centrum Poznania. Bezskutecznie. Teraz nastąpił zwrot w sprawie.

Jak podaje Głos Wielkopolski, miasto zamiast ponownie próbować sprzedać swoje grunty przy ulicy, postanowiło odkupić tereny prywatne, które znajdowały się w sąsiedztwie. Dzięki temu nieruchomość położona przy Teatrze Polskim ma zostać zagospodarowana na cele publiczne.

Cztery istotne działki udało się kupić w grudniu 2017 roku. Do kupienia został jeszcze jeden, niewielki grunt w tym rejonie. Wstępne rozmowy z właścicielami już się odbyły i wszystko wskazuje na to, że uda się dokonać transakcji.

Już w marcu ubiegłego roku radny Łukasz Mikuła, szef Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta proponował, by na działce przy skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia i Ratajczaka utworzyć Muzeum Pracy Organicznej i Powstania Wielkopolskiego. - Męczymy się od jakiegoś czasu z potencjalnymi lokalizacjami: Bogdanka, Stara Gazownia, a uchodziło uwagi miejsce najbardziej oczywiste - mówił. Radny tłumaczył, że to tutaj zaczęło się Powstanie Wielkopolskie i to tutaj najłatwiej jest to wyjaśnić. - Stworzenie w tym miejscu ważnego obiektu publicznego daje szansę na aktywne włączenie się miasta także w wymiar jakości architektury. Konkurs jest rzeczą oczywistą. Skoro i tak przymierzamy się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, to zróbmy to w sposób, który da miastu dodatkową urbanistyczną wartość dodaną - dodał.

I rzeczywiście, dziś szansa na powstanie tu muzeum, jest coraz większa. Ale jeśli wprowadzono by tu funkcję muzealną, miałyby jej towarzyszyć inne - choćby usługowe i mieszkalne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro