Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -1
Reklama

Po głosowaniu w Sejmie: Tomczak wykluczony z PO, Schmidt zawiesiła swoje członkostwo w klubie Nowoczesnej

j
czwartek, 11.01.2018 r.
godz. 21.30
j | czwartek, 11.01.2018 r., godz. 21.30
Po głosowaniu w Sejmie: Tomczak wykluczony z PO, Schmidt zawiesiła swoje członkostwo w klubie Nowoczesnej
Joanna Schmidt - fot. Leszek Szymański / PAP

W środę Sejm zdecydował, że obywatelski projekt komitetu 'Ratujmy Kobiety', który zakładał liberalizację obowiązujących przepisów dotyczących aborcji nie będzie dalej procedowany.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1025 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1029 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Za dalszymi pracami nad tym liberalnym projektem głosowało niespodziewanie nawet 58 posłów PiS, z Jarosławem Kaczyńskim, Antonim Macierewiczem i Krystyną Pawłowicz na cele. W PO wprowadzono dyscyplinę partyjną. Za projektem miała zagłosować cała opozycja. Tak się jednak nie stało. Część posłów opozycji nie zagłosowała wcale, część wyłamała się z dyscypliny partyjnej. By dalej nad ustawą pracować zabrakło 9 głosów poparcia, w czasie gdy 28 posłów opozycji nie oddało żadnego głosu. 

W sprawie projektów ustaw niezgodnie z dyscypliną partyjną zagłosował między innymi pochodzący z Poznania poseł PO Jacek Tomczak, za co w czwartek został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej. 

Jest mi przykro, ale tutaj trzeba reagować w sposób zdecydowany; troje posłów głosowało za projektem radykalnie zaostrzającym ustawę antyaborcyjną; nie można tego zaakceptować. Stąd jednogłośna decyzja zarządu - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna, w rozmowie z RMF24.pl. Oprócz Tomczaka z Platformy Obywatelskiej wykluczeni zostali też Joanna Fabisiak i Marek Biernacki. To jest pierwszy taki przypadek, gdy po wielu latach, zasada która nas łączyła, została złamana przez władze klubu i wprowadzono dyscyplinę, próbując łamać posłom kręgosłupy - powiedział RMF24.pl Jacek Tomczak.

Natomiast posłanka Joanna Schmidt - która poparła inicjatywę 'Ratujmy kobiety' zawiesiła swoje członkostwo w klubie Nowoczesnej w proteście na brak dyscypliny w tej partii przy głosowaniu.

Do dalszych prac w komisji trafiła natomiast propozycja zaostrzająca przepisy aborcyjne "#ZatrzymajAborcję". Zarówno w głosowaniu nad 'Ratujmy Kobiety' jak i '#ZatrzymajAborcję' nie chodziło o uchwalenie ustaw, a jedynie skierowanie tych projektów do dalszych prac w komisji.

Reklama