W Poznaniu otwarto punkt Rzecznika Praw Obywatelskich: duże zainteresowanie
Kilkanaście osób pojawiło się w środę w Urzędzie Miasta, by zgłosić swoją sprawę do Punktu Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich.
Wśród mieszkańców, którzy postanowili spotkać się z prawnikiem Biura RPO, była pani Katarzyna. Kobieta samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Od niedawna pracuje i zarabia niespełna 3000 złotych, a tym samym straciła prawo do świadczeń alimentacyjnych. - Próbuję walczyć o te alimenty, bo wydaje mi się, że dzieciom po prostu się to należy - mówi.
Każdy poznaniak, który uważa, że państwo naruszyło jego prawa lub jest nierówno traktowany przez innych np. z powodu wieku lub płci, może się zgłosić do punktu Rzecznika Praw Obywatelskich, który utworzono w Urzędzie Miasta przy placu Kolegiackim. Porad udzielają w nim prawnicy z warszawskiego biura RPO. Poznań jest ósmym miastem, w którym uruchomiono taki punkt. - Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że to się opłaca, że takie rozwiązanie podoba się obywatelom - zaznacza Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Podkreślam jednak, że RPO nie jest od zwyczajnej pomocy prawnej, ale już od spraw, które ocierają się o naruszenie praw i wolności obywatelskich - dodaje.
Kiedy poznański punkt czeka na interesantów? Kilka razy w roku. W roku 2018 będą to drugie środy miesiąca, ale co drugi miesiąc. Konkretnie: 14 marca, 9 maja, 11 lipca, 12 września i 14 listopada w godzinach 11.00 - 14.00. Każdego roku Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się około 60 000 spraw.