Reklama
Reklama

Przybywa cudzoziemców w Wielkopolsce: 20 tysięcy osób z pozwoleniem na pobyt

Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy.

Z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że od 2014 roku w Wielkopolsce trzykrotnie wzrosła liczba cudzoziemców posiadających ważne dokumenty uprawniające do pobytu w naszym kraju. Jest ich ponad 20 tysięcy, a dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wizy.

- Do najliczniejszych grup należą obywatele: Ukrainy - 12 400 osób, Niemiec - 1 100, Białorusi oraz Bułgarii - po około 500. Największy wzrost dotyczy obywateli Ukrainy - o około 11 tysięcy osób od 2014 roku - wyjaśnia Jakub Dudziak, rzecznik urzędu. Najwięcej cudzoziemców z tej grupy, około 63%, to osoby w wieku 20 - 39 lat. Głównie są to mężczyźni (ponad 13 tysięcy z 20 000).

Wielkopolska jest w czołówce województw, w których przebywa najwięcej cudzoziemców w kraju biorąc pod uwagę ważne zezwolenia na pobyt. Numerem jeden jest województwo mazowieckie (105 tysięcy zarejestrowanych osób), a kolejne są województwa małopolskie i dolnośląskie (w każdym ponad 31 tysięcy osób). Wielkopolska jest na czwartym miejscu.

- Cudzoziemcom chcącym osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza) urzędy wojewódzkie wydają dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom - dodaje Dudziak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro