Powietrze: rośnie stężenie pyłu PM10 w Poznaniu
W pierwszym tygodniu 2018 roku na terenie Poznania raz odnotowano przekroczenie normy dobowego stężenia pyłu PM 10 w powietrzu.
Było to w sobotę, 6 stycznia. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że właśnie w sobotę stacja Dąbrowskiego odnotowała dobowe stężenie na poziomie 54 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to maksymalnie 50 mikrogramów.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania podaje, że w najbliższych dniach niestety jakość powietrza w Poznaniu nie będzie zadowalająca. Już teraz, z każdą godziną, rośnie stężenie pyłu PM10 w powietrzu. Na Polance o 13.00 wskaźniki pokazywały 49 mikrogramów. Na Dąbrowskiego o 10.00 było to 58 mikrogramów, o 11.00 62, a o 12.00 - 55.
Z prognozy wynika, że w poniedziałek dobowa średnia dla Poznania wyniesie 53 mikrogramy, we wtorek sytuacja powinna się poprawić (44 mikrogramy, a więc stężenie w granicach normy), ale już w środę ponownie będzie gorzej - prognozuje się stężenie dobowe na poziomie 69 mikogramów.
Godzinowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 na stacjach w Poznaniu można sprawdzać m.in. TUTAJ. W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10, a także pyłu PM2,5, wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.
Najpopularniejsze komentarze