Reklama
Reklama

Poznań: bezpłatna komunikacja miejska tylko dla wybranych uczniów?

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

Jest propozycja miasta.

O pomyśle wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów w Poznaniu zrobiło się głośno na przełomie 2016 i 2017 roku. Wówczas Zjednoczona Lewica zaproponowała, by uczniowie szkół podstawowych jeździli MPK za darmo. Oznaczałoby to około 3 mln złotych mniej z biletów. Platforma Obywatelska do sprawy podeszła z dużym dystansem wskazując na zbyt duże koszty takiej "promocji".

Latem ubiegłego roku sytuacja się zmieniła. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że będzie chciała przeanalizować wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla wszystkich uczniów aż do 18. roku życia. Szybko jednak okazało się, że zwolnienie uczniów z opłat kosztowałoby miasto prawie 7 mln złotych. Władze Poznania jasno stwierdziły, że miasta na to nie stać.

Dziś Gazeta Wyborcza ujawnia, że zastępca prezydenta Maciej Wudarski i radni PO mają nowy pomysł na "uczniowską promocję". Prawo do darmowych przejazdów mieliby mieć uczniowie z rodzin, w których dochód na osobę lub dochód osoby uczącej się nie przekracza 674 złotych (764 zł w przypadku uczniów niepełnosprawnych).

Taka propozycja prawdopodobnie będzie dyskutowana na najbliższej sesji Rady Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro