Reklama
Reklama

W styczniu ruszy renowacja lokomotyw i wagonu, które staną w Parku Rataje

fot. PIM

Prace renowacyjne dwóch lokomotyw parowych oraz wagonu kolejowego, które jeszcze w tym roku mają stać się atrakcją ą ekspozycji w skansenie Średzkiej Kolei Powiatowej w budowanym obecnie Parku Rataje - rozpoczną się w połowie stycznia.

W Parku Rataje już w połowie 2018 roku ma stanąć duża lokomotywa parowa serii Tkt48-130, parowóz lokomotywy wąskotorowej typu Dn2t BAZIEL oraz doskonale zachowany wagon restauracyjny. Mają się one stać główną atrakcją skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej, który powstanie w nowym parku. Zanim jednak to się stanie zarówno lokomotywy, jak i wagon kolejowy przejdą renowację - prace zostaną przeprowadzone w Swarzędzu.

Obie lokomotywy z lat ’50 zostaną odrestaurowane, zabezpieczone przed korozją, pomalowane według schematów obowiązujących w ówczesnych czasach oraz zabezpieczone powłoką antygraffiti. Przy tej okazji Spółka PIM pragnie podziękować miłośnikom kolei za pomoc w ustaleniu oryginalnego schematu malowania oraz kolorystyki obu lokomotyw - informuje Zarząd Poznańskich Inwestycji Miejskich. Po ukończeniu prac renowacyjnych, już w połowie roku 2018 wszystkie trzy eksponaty wzbogacą Park Rataje i razem z innymi atrakcjami skansenu zapewnią miejsce dla organizacji przedsięwzięć edukacyjnych dotyczących m.in. historii miasta Poznania oraz kolejnictwa - dodaje.

Przypomnijmy. W Parku Rataje powstaną też m.in. miejsca aktywnego wypoczynku i relaksu, ścieżki rowerowe, ciągi piesze, alejki parkowe, plac z fontanną oraz ogród zmysłów z dydaktyczną ścieżką sensoryczną. Zgodnie z planem zostaną w tym miejscu nasadzone też nowe drzewa i krzewy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
26.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro