Reklama
Reklama

Partia Wolność o podwyżce opłat za A2: "paliwo za przejazd trasą powinno kosztować 2,99 zł za litr"

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Partia Janusza Korwin-Mikkego twierdzi, że przejazd prywatną autostradą powinien kosztować mniej, ale pod względem ceny benzyny.

- Spółka Autostrada Wielkopolska SA ma prawo do prowadzenia własnej polityki cenowej, chociażby wysokość opłat wydawała się wygórowana. Nie podnosimy bowiem kwestii ceny, ale prawa do takiego postępowania wynikającego wprost z prawa prywatnej własności, z którym państwo polskie musi się liczyć - zaznacza Grzegorz Wierzbicki z wielkopolskiego oddziału Partii Wolność.

Zdaniem partii, problem jest inny. - Państwo polskie nie dotuje utrzymania i budowy autostrady A2, zatem stoimy na stanowisku, iż w imię sprawiedliwości państwo polskie powinno zrekompensować kierowcom kwotę opłaty paliwowej i podatku akcyzowego za paliwo spalone na tej trasie, gdyż podatki te nie są związane z jej utrzymaniem - dodaje.

Działacze z partii Janusza Korwin-Mikkego wyliczają, że obecnie średnia cena benzyny to 4,68 zł za litr. Szacują, że w związku z brakiem dopłat za przejazd A2 ze strony państwa, paliwo na trasie powinno kosztować 2,99 zł za litr. - Przypominamy, iż w 1997 roku rząd polski podniósł akcyzę od paliw w zamian za zmniejszenie podatku od środków transportowych i jego likwidację w przypadku samochodów osobowych oraz motocykli, ponieważ miał to być sprawiedliwy sposób na pokrycie kosztów budowy i remontów dróg w Polsce - kończy Wierzbicki i jak twierdzi, "znaczne środki z tytułu akcyzy i opłaty paliwowej były i są przeznaczane na inne (bliżej nieznane) wydatki budżetowe".

Przypomnijmy, że od 6.00 rano we wtorek przejazd samochodem osobowym i motocyklem każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków A2 między Koninem i Nowym Tomyślem kosztuje 20 złotych. To o złotówkę więcej niż dotychczas.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro